2016 Paralimpik Olimpiyatlar için Google’dan özel sayfa

2016 Paralimpik Olimpiyatlar için Google’dan özel sayfa

Brezilya’da bugün 2016 Paralimpik Olimpiyatlar başlıyor. Google 2016 Paralimpik Olimpiyatlar için doodle yaptı. Rio’da düzenlenecek olan 2016 Paralimpik Olimpiyatlar hakkında merak edilen detaylar;

Brezilya’da yarın başlayacak 2016 Paralimpik Olimpiyatlar ‘da 4 bin 148 sporcu, 23 branşta madalya mücadelesi verecek.

2016 Paralimpik Olimpiyatları yarın başlayacak ve 18 Eylül Pazar günü gerçekleştirilecek kapanış töreniyle sona erecek. Oyunlarda 160 ülkeden, 4 bin 148 sporcu madalya arayacak. Sporcular, okçuluk, atletizm, bocce, durgunsu kano, yol bisikleti, pist bisikleti, binicilik, 5’li futbol, 7’li futbol, golbol, görme engelliler judo, halter, kürek, yelken, atıcılık, oturarak voleybol, yüzme, masa tenisi, triatlon, tekerlekli sandalye basketbol, tekerlekli sandalye eskrim, tekerlekli sandalye tenis ve tekerlekli sandalye ragbi branşlarında yarışacak.

2016 Paralimpik Olimpiyatlar ‘ında 528 madalya dağıtılacak. Oyunlar boyunca erkeklerde 265, kadınlarda 225, çiftlerde ise 38 madalya sahiplerini bulacak.

Rusya’nın oyunlardan men edilmesi nedeniyle artan kotalar diğer ülkelere branşlara göre verildi. Judo ve atıcılıktaki sporcu sayıları ise henüz oluşturulamadı.

2016 Paralimpik Olimpiyatlar ‘da yer alacak branşlar, müsabakaların yerleri, katılan ülke sayısı ve sporcu sayısı, judo ve atıcılık dışında şöyle:

BRANŞ YAPILAN YER KATILAN ÜLKE SAYISI SPORCU SAYISI
OKÇULUK SAMBODROMO 40 137
ATLETİZM FORT COPACABANA VE OLİMPİYAT STADI 142 1136
BOCCE CARIOCA SALONU 2 23 106
DURGUNSU KANO LAGOA STADI 26 60
YOL BİSİKLETİ PONTAL 42 198
PİST BİSİKLETİ RİO OLİMPİYAT VELODROMU 31 122
BİNİCİLİK OLİMPİYAT BİNİCİLİK MERKEZİ 29 76
5’Lİ FUTBOL OLİMPİYAT TENİS MERKEZİ 8 64
7’Lİ FUTBOL DEODORO STADI 8 112
GOLBOL FUTURE SALONU 14 119
JUDO (GÖRME ENGELİLLER) CARIOCA SALONU
HALTER RİO CENTRO PAVILION 2 61 181
KÜREK LAGOA STADI 25 96
YELKEN MARINA DA GLORIA 23 80
ATICILIK OLİMPİYAT ATICILIK MERKEZİ
OTURARAK VOLEYBOL RİO CENTRO PAVILION 6 11 187
YÜZME OLİMPİK SU SPORLARI MERKEZİ 80 595
MASA TENİSİ RİO CENTRO PAVILION 3 47 270
TRİATLON FORT COPACABANA 18 60
TEKERLEKLİ SANDALYE BASKETBOL CARIOCA SALONU VE RİO OLİMPİK SALONU 15 264
TEKERLEKLİ SANDALYE ESKRİM CARIOCA SALONU 3 18 89
TEKERLEKLİ SANDALYE RAGBİ CARIOCA SALONU 1 8 96
TEKERLEKLİ SANDALYE TENİS OLİMPİK TENİS MERKEZİ 29 100

– Türkiye 79 sporcuyla Rio’da

Türkiye’yi 2016 Paralimpik Olimpiyatları’nda 79 sporcu temsil edecek.

Rio’ya 2 Eylül’de hareket eden milli takımlarda bedensel engellilerde 49, görme engellilerde 29 ve özel sporcularda da bir kişi ay-yıldızlı bayrak için sahneye çıkacak.

– Görme engelli İbrahim Bölükbaşı tarihe geçecek

Görme engelliler Erkekler Judo Milli Takımı’nda yer alan İbrahim Bölükbaşı mindere çıktığı gün tarihe geçecek.

Milli sporcu, 2016 Rio Olimpiyatları’nda da serbest güreş milli takımında, 96 kiloda mindere çıkmış ancak başarılı olamamıştı.

Olimpiyatlar tarihinde bugüne kadar 13 sporcu hem olimpiyat, hem de paralimpik oyunlarında yarışma başarısı gösterdi. İbrahim Bölükbaşı bu listeye giren ilk Türk sporcu olacak.

Bugüne kadar hiçbir sporcu aynı yıl yapılan olimpiyat ve paralimpik oyunlarında 2 ayrı spor dalında yarışmadı. İbrahim bu özelliğiyle de tarihte bir ilki başaracak.

Türkiye’yi 2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda temsil edecek sporcular, federasyonlarına göre şöyle:

– Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (49)

Atıcılık (8): Muharrem Korhan Yamaç, Cevat Karagöl, Savaş Üstün, Hakan Çevik, Murat Oğuz, Çağla Atakal, Ayşegül Pehlivanlar, Aysel Özgan, Suzan Çevik

Masa tenisi (9): Neslihan Kavas, Ümran Ertiş, Kübra Korkut, Abdullah Öztürk, Ali Öztürk, Nesim Turan, Hatice Duman, Nergiz Altıntaş, Süleyman Vural

Okçuluk (8): Handan Biroğlu, Erdoğan Aygan, Bülent Korkmaz, Zehra Özbey Torun, Merve Nur Eroğlu, Naci Yenier, Ömer Aşık, Sadık Savaş

Atletizm (4): Hamide Kurt, Zübeyde Süpürgeci, Zeynep Acet, Nurşah Usta

Halter (4): Nazmiye Muratlı, Sibel Çam, Dilfiroz Kuzdağı

Yüzme (3): Beytullah Eroğlu, Özlem Kaya, Sevilay Öztürk

Tekerlekli sandalye tenis (1): Büşra Ün

Tekerlekli sandalye basketbol (12 sporcu): Özgür Gürbulak, İbrahim Yavuz, Kaan Dalay, İsmail Ar, Deniz Acar, Cem Gezinci, Fikri Gündoğdu, Ferit Gümüş, Yasin Cırgaoğlu, Uğur Toprak, Selim Sayak, Kemal Kaan Şafak

– Görme Engelliler Spor Federasyonu (29)

B1 Futbol (8): Emrah Öcal, Kahraman Kurbetoğlu, Celal Çoban, Ercan Bayraktar, İbrahim Üzüm, Abdullah Sümer, Recep Aydeniz, Ali Aktaş

Kadınlar golbol (6): Sümeyye Özcan, Buket Atalay, Gülşah Düzgün, Seda Yıldız, Sevda Altınoluk, Neşe Mercan

Erkekler golbol (6): Hüseyin Alkan, Tuncay Karakaya, Ekrem Gündoğdu, Sercan Kaya, Abdullah Aydoğdu, Yunus Emre Akyüz

Judo (4): Dursun Hayran, İbrahim Bölükbaşı, Ecem Taşın, Mesme Taşbağ

Atletizm (5): Semih Deniz, Hasan Hüseyin Kaçar, Büşranur Tırıklı, Öznur Alamur, Mehmet Tunç

– Özel Sporcular Spor Federasyonu (1)

Gülle atma: Mihriban Kaya

– 2012 Londra’da 10 madalya

Türkiye, 2012 Londra Paralimpik Oyunları’nda da 11 branşta, 69 sporcuyla mücadele etti.

Türk sporcular Londra’da 1 altın, 5 gümüş ve 4 bronz madalya kazandı.

Londra’da Türk sporcular, atıcılık, atletizm, futsal, golbol, halter, görme engelliler judo, masa tenisi, okçuluk, tekerlekli sandalye basketbol ve yüzme branşlarında boy gösterdi.

Oyunlarda kadınlar halter 40 kiloda Nazmiye Muratlı, 109 kiloyla dünya rekoru kırarak altın madalyaya ulaştı.

– Paralimpik heyecan 1992 Barcelona’da başladı

Türkiye’nin paralimpik oyunlar macerası 1992 Barcelona’da bir Türk yüzücüye davet gönderilmesiyle başladı.

1992 Barcelona ve 2000 Sidney Olimpiyatları’nda birer, 2004 Atina’da 8, 2008 Pekin’de ise 16 Türk sporcu oyunlarda yarıştı.

– İlk madalya Korhan Yamaç’tan

Türkiye, paralimpikteki ilk madalyasını 2004 Atina’da elde etti. Atıcılıkta Korhan Yamaç, altın madalya kazanarak adını paralimpik tarihine yazdırdı.

2008 Pekin’de ise okçuluk branşında Gizem Girişmen altın madalya kazanarak, ilk Türk kadın paralimpik şampiyonu oldu. Aynı oyunlarda, masa tenisi branşında Neslihan Kavas da bronz madalyaya uzandı.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda alınan sonuçlara bakıldığında farklı adımlar atılması gerektiğini düşündüklerini belirterek, “Sportif başarının bir federasyon ve başkanı için en önemli kıstas olduğunu dile getirmiştim. Olimpiyatlar bitti, öz eleştiri yaparak şapkasını önüne koyacak çok kişinin olduğunu ve yapması gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Bakan Kılıç, Brezilya’da 7-18 Eylül tarihlerinde düzenlenecek 2016 Rio Paralimpik Oyunları’na katılacak Türk Milli Takımı kafilesi için Holiday Inn Airport Otel’de düzenlenen uğurlama yemeğine katıldı.

Akif Çağatay Kılıç, yemekte yaptığı konuşmada paralimpikoyunların, Türk sporu açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Hepiniz göğsünüzde ay ve yıldızı taşıyorsunuz. Bunun bilincinde olarak Rio’da ortaya koyacağınız duruşla, birlik ve beraberlikle tüm dünyaya örnek olacağınızı biliyorum. Bundan dolayı ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğiniz için teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Türkiye’nin paralimpik sporlarda çok farklı bir noktaya geldiğinin altını çizen Kılıç, şöyle konuştu:

“Bunun en büyük ispatı siz buradaki değerli kardeşlerimizsiniz. Çünkü tarihimizdeki en yüksek sporcu kafilemizle 2016 Rio Paralimpik Oyunları’na katılıyoruz. Kendinizi baskı altında hissetmeyin ama sizlerden başarılı sonuçlar da bekliyoruz. Geçmiş yıllarda ortaya koymuş olduğunuz performanslara baktığınız zaman ben iyi bir sınav vereceğinize inanıyorum. Bugün Sayın Cumhurbaşkanımızla beraberdik, kendisinin sizlere selamları var. Hepinize başarılar diliyor. Göğsünüzde taşıdığınız ay ve yıldızın hakkını vermenizi rica ediyor. Sayın Başbakanımızın da selamları var. O da aynı şekilde sizlere hayırlı yolculuklar diliyor.”

-“Şapkasını önüne koyacak çok kişinin olduğunu düşünüyorum”

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’ndan sonra öz eleştiri yapması gereken çok kişinin olduğunu ifade etti.

Bakan Kılıç, son 14 yılda spor altyapısını daha yukarı taşıyan Türkiye’nin, sporcusuna ve sporcu yetiştirmekle görevli kurum ve federasyonlarına yaptığı destek ve yardımın ortada olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın bu noktadaki talimatları açıktır. Kendisinin sporla ne kadar iç içe ve yakın olduğunu ülkemizde bilmeyen yok. Bu anlamda görev alanımızla ilgili olarak ve olimpiyatlardaki sonuçlara baktığımızda farklı adımların atılması gerektiği noktasında bizim de düşüncemiz var. Biliyorsunuz olimpiyatlara giderken, ‘olimpiyatlar önce bir gerçekleşsin ondan sonra bir araya gelip konuşacağız’ demiştim. O değerlendirmeyi yaparken özellikle federasyonların daha fazla sporla ilgilenmesi gerektiğini dile getirmiştim. Bu anlamda sportif başarının bir federasyon ve başkanı için en önemli kıstas olduğunu dile getirmiştim. Olimpiyatlar bitti, öz eleştiri yaparak şapkasını önüne koyacak çok kişinin olduğunu ve yapması gerektiğini düşünüyorum. İnanıyorum ki yakın zaman içerisinde bu konuyla alakalı, ‘bu işi daha iyi yapan ve daha enerjik olan arkadaşlar devam ettirsin’ noktasında olacaklardır.”

Türkiye’nin Rio’dan 8 madalyayla döndüğünü hatırlatan Kılıç, “Baktığınızda rakamsal olarak bir başarı var. Türkiye’nin olimpiyatlara katılım tarihi olarak baktığınızda da belli bir noktadayız ama bu yeterli değil. Bizim daha önce dile getirdiğimiz, profesyonel anlamda ve doğru takiple yapılacak çalışmalarla ilgili atılması gereken adımlar var. Bunları atmak durumdayız. Artık bahane aramamıza gerek yok. Yapılması gereken şeyler ortadadır, bunların yapılması için de en üst seviyeden takipçi olacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Kılıç, bugüne kadar yaptığı değerlendirmelerde bazı şeyleri dikkatlice dile getirdiğini anlatarak, “Yine dikkatlice dile getirmeye çalışıyorum ama herhalde ne kast ettiğimi anlayanlar anlamıştır. Bizim artık yeni bir ivmelenmeye yeni bir çalışmaya ihtiyacımız var. Bu sadece federasyonlarla alakalı değil, kulüplerin de bu işle ilgili farklı çalışmalar yapması gerekir. Bununla ilgili olarak da şu anda Maliye Bakanlığımızla yapmış olduğumuz bir çalışma var. Burada vergi konusuyla ilgili çalışmanın içinde olacağız. Bununla beraber tabiki spor teşkilatı içerisinde bazı değişikler mutlaka olacak. Elde ettiğimiz sonuçlar içerisinde daha fazla beklediğimiz şeyler var.” ifadelerini kullandı.

– “Başarıyı elde etme noktasında çalışmalarımıza hız vereceğiz”

Bakan Kılıç, yeni dönemde daha önce başarılı olmuş sporculardan yararlanacaklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Bu güne kadar belli noktalarda başarı elde etmiş ve şimdi aktif olmayan sporcularımıza ”Dolaplarınızdaki eşofmanlarınızı çıkartın.’ diyorum. Hazırlanın çünkü sizlerden önümüzdeki dönem çok faydalanacağız ve yardım isteyeceğiz. Yetenekli arkadaşların bulunması ve desteklenmesi konusunda onların gözü bizim için önemli. Onlarla beraber çok farklı bir çalışmaya girişeceğiz. Bu çalışma çok hızlı bir şekilde olacak. Ekim ayından itibaren sahada olacaklar. Aynı zamanda aktif spor yapan kardeşlerimiz de hazır olsunlar. Onlarla da saha çıkacağız. Antrenörler konusunda çok ciddi ve farklı adımlar atacağız. Bunların hepsini gerçekleştireceğiz. Bu bizim öz eleştirimizdir. Öz eleştiri yapması gereken başkalarının da bunu hızlı bir şekilde yapması gerektiğini düşünüyorum. İnşallah Türkiye’nin hak ettiği, beklediği ve istediği başarıyı elde etme noktasında çalışmalarımıza hız vereceğiz.”

– “Terör örgütlerinin hepsini bu ülkeden silip atacağız”

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye’nin 79 milyon vatandaşıyla birlik ve beraberlik içinde olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Ülkemizi ve milletimizi bölmeye çalışan, geleceğimizi ipotek altına almaya çalışan, dış güçlerle hain emeller için iş birliği yapan vatan hainlerine karşı, teröristlere karşı, FETÖ’ye, PKK ve onun uzantısı PYD ve YPG’ye, DHKP-C’ye, her türlü terör örgütüne karşı bu millet 79 milyon birdir ve beraberdir. Hep birlikte onların hepsini bu ülkeden silip atacağız. Bizim inancımızda terörün yeri yok. DAEŞ de El Nusra da El Kaide de terör örgütüdür. Allah’ın yaratmış olduğu varlıkların en şereflisi olan insanı öldüren, katledenlere karşı bizim hiçbir müsamahamız olamaz, olmayacaktır ve olmamıştır.”

Kılıç, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kendisini toparlamasının uzun süre alacağına yönelik söylemlerde bulunanların olduğunu ifade ederek, “Öyle olmadı. Çok kısa bir süre sonra, şu anda Türk Silahlı Kuvvetleri ülkemizin sınırlarının güvenliği, milletimizin refahı ve bekası için Suriye’de terör unsurlarına karşı en kararlı ve güçlü şekilde mücadelesine devam etmektedir.” şeklinde görüş belirtti.

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan’ın da katıldığı yemekte,paralimpik sporcularla yakından ilgilenen ve sohbet eden Bakan Kılıç, daha sonra onlara birer cep telefonu hediye etti.

– Türkiye, 79 sporcu ile katılacak

Türkiye,  2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda bedensel engellilerde 49, görme engellilerde 29 ve özel sporcularda 1 olmak üzere toplamda 79 sporcu ile mücadele verecek.

Haberler