300 aydından “Türk milletine çağrı” bildirisi

300 aydından “Türk milletine çağrı” bildirisi

İlber Ortaylı, Osman Pamukoğlu, Talat Şalk, Alev Alatlı, Halil İnalcık, Sadi Somuncuoğlu gibi isimlerin aralarında olduğu 300’den fazla bilim, devlet, siyaset ve edebiyat insanı ‘Türk Milletine Çağrı’ bildirisini okudu.

TURK MILLETINE CAGRI BILDIRISIİlber Ortaylı, Osman Pamukoğlu, Talat Şalk, Alev Alatlı, Halil İnalcık, Sadi Somuncuoğlu gibi isimlerin aralarında olduğu 300’den fazla bilim, devlet, siyaset ve edebiyat insanı ‘Türk Milletine Çağrı’ bildirisini okudu.

Aralarında Prof. Dr.Halil İnalcık, Prof. Dr.İlber Ortaylı, Alev Alatlı, Hasan Celal Güzel, Emekli Orgeneral Edip Başer, TBMM Eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk, eski bakan Yaşar Okuyan, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, HEPAR Genel Başkanı Osman Pamukoğlu ve DGM Eski Savcısı Talat Şalk gibi isimlerin bulunduğu 300’dan fazla bilim, devlet, siyaset ve edebiyat adamı bugün kamuoyuna bir çağrıda bulundu. “Türk Milletine Çağrı” bildirisinde ”Türk ifadesi Anayasa’dan çıkmasın” denildi.

Prof. Dr. Mustafa Kafalı, Prof. Dr. Bican Ercilasun, Prof. Dr. Ümit Özdağ, Prof. Dr. İskender Öksüz ve Sadi Somuncuoğlu’ndan oluşan tertip komitesinin organizasyonuyla gerçekleştirilen çağrı, bugün Ankara Sürmeli Oteli’nde kamuoyuna sunuldu. Bildiriyi Prof. Dr. Mustafa Kafalı okudu.

Kafalı, bildiriye 300’e yakın bilim adamı, akademisyen, yazar, siyasetçi ve edebiyatçının imza verdiğini söyledi. Bildiri ile “Türk Milletinin akli selimine” seslendiklerini belirten Kafalı, ayrıca “Tarihin bu dönemecinde Türk Milleti adına hareket edenleri uyardıklarını” ifade etti.

Çağrı metninde şu ifadeler yer alıyor:
“Aşağıda imzası bulunan bizler, Türk Milleti’nin aklı selimine sesleniyor, tarihin bu dönemecinde Türk Milleti adına hareket edenleri aşağıdaki hususlarda uyarıyoruz;
1- Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu ve sahibi olan Türk Milleti’nin adı, vatandaşlık tarifinden ve Anayasa’dan çıkarılamaz.
2- Devletimizin eşit ve şerefli üyeleri olan aziz vatandaşlarımız, ırklara ve mezheplere ayrıştırılamaz
3- Anadolu coğrafyasında Selçuklu ile başlayıp Osmanlı ile devam eden Türk Milleti’nin kesintisiz egemenliğini esas alan büyük Atatürk’ün kurduğu milli devlet yapısı ortadan kaldırılamaz.

Haberler