40 derece sıcakta işkence çektirilen kutup ayısı sonunda öldü!

40 derece sıcakta işkence çektirilen kutup ayısı sonunda öldü!

‘Dünyanın en mutsuz kutup ayısı’ olarak bilinen Arturo, 30 yaşında Arjantin’in Mendoza Hayvanat Bahçesi’nde hayatını kaybetti.

‘Dünyanın en mutsuz kutup ayısı’ olarak bilinen Arturo, 30 yaşında Arjantin’in Mendoza Hayvanat Bahçesi’nde hayatını kaybetti.

Diken’ni haberine göre uzun yıllardır hayvanat bahçesinde tutulan ve kanser nedeniyle dört yıl önce tek arkadaşı olan kutup ayısı Pelusa’yı kaybeden Arturo, ömrünün son yıllarında yoğun depresyon belirtileri gösteriyordu.

Hayvan hakları aktivistleri bazı dönemlerde 40 dereceyi aşan sıcaklıkta betonla kaplı bir bölmede tutulan Arturo’nun bünyesi sıcak iklime uygun olmadığından Kanada’ya taşınması için imza kampanyası başlatmıştı.

Ancak kampanyalar sonuç vermemiş, Mendoza Hayvanat Bahçesi Müdürü Gustavo Pronotto, Arturo’nun taşınma işlemi için fazla yaşlı olduğu gerekçesiyle talebe karşı çıkmıştı. Arturo’nun bölmesinde, serinlemesi için yaklaşık 50 cm’lik bir su birikintisi bulunuyordu ve hayvanat bahçesi çalışanları buraya buz kütleleri taşıyordu.

Ancak bu müdahaleler Arturo’nun sıkıntılarını hafifletmeye yetmedi. Arturo’yu 23 yıldır tutulduğu bölmede gözlemleyen ziyaretçiler, parmaklıların ardında ileri geri sallandığını, huzursuz olduğu anlaşılan hareketler yaptığını aktarıyordu. Kayıtlar da Arturo’nun içinde bulunduğu ağır depresyonu gösteriyordu.

Arturo’nun bu görüntüleri hayvanın delirdiğine ilişkin yorumlar yapılmasına neden olmuştu. Saint Boniface Üniversitesi’nden Arjantinli akademisyen Fernanda Arentsen, 2013 yılında “Onun deliriyor olduğunu görebilirsiniz. Kutup ayılarının çok fazla stres altındayken yaptığı gibi hareket ediyor. Sıkıntısının işareti olarak ileri geri sallanırken görüntülendi. Ben de Mendozalıyım ve ne kadar sıcak olduğunun farkındayım. Bu sıcaktan kaçmasının yolu yok” demişti.

Haberler