ABD Başkanı Obama, Küba’da Fidel Castro ile görüşecek mi?

ABD Başkanı Obama, Küba’da Fidel Castro ile görüşecek mi?

Dünyanın gündemi 88 yıl aradan sonra bir ABD Başkanının ayak bastığı Küba / Barack Obama Küba’da

Dünyanın gündemi 88 yıl aradan sonra bir ABD Başkanının ayak bastığı Küba / Barack Obama Küba’da

ABD Başkanı Barack Obama’nın tarihi Küba ziyareti tüm hızıyla devam ederken bu ziyareti yakından takip edenlerin aklında cevap bekleyen bazı sorular bulunuyor. Bu sorulardan cevabı en çok merak edilen ise “Havana’da Barack Obama ile Küba devrim lideri ve eski devlet başkanı Fidel Castro buluşması gerçekleşecek mi?”

1959 yılındaki Küba Devrimi sonrası görevi başındayken adaya ayak basan ilk ABD Başkanı olarak tarihe geçen Obama, Küba ziyareti kapsamında ülkenin mevcut lideri Raul Casto ile bir araya geldi. Yoğun bir Küba programı olan Barack Obama’nın Küba’nın eski lideri Fidel Castro ile görüşüp görüşmeyeceği ise herkes tarafından merak ediliyor.

fidel castro nicolas maduro

Obama’nın resmi programında Fidel Castro görüşmesi yer almıyor. Ancak bugün Fidel ile Venezula Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun fotoğraflarının yayınlaması, ABD basınında Fidel’in Obama’ya “beni unutma” mesajı verdiği yönünde haberlerin çıkmasına neden oldu.

Fidel Castro’yla olan fotoğraflarını Facebook sayfasından paylaşan Nicolas Maduro, “Ettiğimiz sohbette zaferin yolundan gitmemiz gerektiğini tekrarladık. Özellikle ben, Amerika ve dünya halkının iyiliği için bu sevgi ve mücadele mirasının devam ettirilmesinde büyük sorumluluğum olduğumu düşünüyorum. Çok yaşa Fidel! Çok yaşa Chavez! Çok yaşa Venezuela, Küba ve tüm dünya halkları!” ifadelerini kullandı.

Bazı yerel kaynaklar ise yarın Küba’da son gününü geçirecek Obama’nın programında olmamasına rağmen 89 yaşındaki Fidel Castro’ya bir jest yapabileceğini yazdı.

Haberler