ABD İstihbaratı Çin’den özür diledi

ABD İstihbaratı Çin’den özür diledi

ABD Başkanı Barack Obama’nın Çin’de özensiz bir şekilde karşılanmasının ardından “Klasik Çin zarafeti” diye tweet atan ABD Savunma İstihbarat Örgütü özür diledi.

G20 Zirvesi’ne katılmak için Çin’e gelen ABD Başkanı Barack Obama’nın havaalanında özensiz bir biçimde karşılanmasının ardından resmi Twitter hesabından “Klasik Çin zerafeti” şeklinde tweet atan ABD Savunma İstihbarat Örgütü (DIA), daha sonra özür dileyerek tweetini sildi.

Sputnik’in haberine göre, ABD Başkanı Barack Obama’nın G20 zirvesi’ne katılmak için geldiği Çin’in Hangzhou kentindeki havaalanında Çinli yetkililer tarafından karşılanması sırasında kırmızı halı serilmemesi ve yüksek merdiven getirilmemesi tartışmalara neden olmuş, Çin’in bu şekilde ABD’yi küçümsediği konuşulmuştu. Cumartesi günü yaşanan bu olayın ardından ABD Savunma İstihbarat Örgütü (DIY) resmi Twitter hesabından “Klasik Çin zerafeti” şeklinde bir tweet atmış ve New York Times gazetesinin “Çin’e inen başkanlık uçağının ardından münakaşa ve tuhaf sürprizler” başlıklı haberine de bağlantı verilmişti.

Haberler