AKP’liler de tepki verince TRT şifreyi kaldırdı

AKP’liler de tepki verince TRT şifreyi kaldırdı

Final maçının şifreli yayınlanmasına sadece vatandaşlar tepki göstermedi. AKP’lilerin de durumu eleştirmesi, kanalın geri adım atmasına neden oldu.

Devlet kanalı TRT 1, EURO 2016 finaline şifre koydu ve bunun UEFA’nın isteği olduğunu iddia etti. Ancak tepkiler büyüyünce ikinci yarıda şifre kaldırıldı.

Fransa ile Portekiz arasında oynanan EURO 2016 finalinde TRT büyük bir skandala imza attı. Portekiz’in büyük bir sürprize imza atarak ev sahibi Fransa’yı yenerek Avrupa şampiyonu olduğu final maçında şifre şoku yaşandı. Maçı seyretmek için ekranları başına geçen televizyon izleyicileri, şifre ile karşılaşınca neye uğradıklarını şaşırdılar. Vergiler ile yayın hayatını sürdüren devletin kanalı, böylece yüz binlerce lira topladığı vatandaşı parası ile rezil etti. Devletin kanalının bu tutumu büyük tepki çekerken, şifre maçın ikinci yarısında kaldırıldı.

Final maçının şifreli yayınlanmasına sadece vatandaşlar tepki göstermedi. AKP’lilerin de durumu eleştirmesi, kanalın geri adım atmasına neden oldu.

Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı Mücahit Küçükyılmaz, Twitter hesabından “Devlet kanalı TRT1, ne olursa olsun böyle bir final maçına şifre ko-ya-maz. Koyarsa da kimseye izah edemez!” diye yazdı. AKP Grup Başkan Vekili Bülent Turan da “Şifreli yayın ne Allah aşkına eyyy TRT?” diye tepki gösterdi.

Bu tepkilerden sonra maçın birinci yarısını şifreli veren kanal, geri adım atarak şifreyi kaldırdı.
Konu ile ilgili maç öncesi açıklama yapan kanal yetkilileri “UEFA ve EURO 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası yayıncı kuruluşları arasındaki sözleşme gereği EURO 2016 final müsabakasının uydu yayınına şifre koymak zorunda olduğumuzu bildirir, anlayışınız için teşekkür ederiz” diyerek durumu açıklamaya çalıştılar. Ancak tepkiler dinmeyince şifre kaldırıldı ve nomal yayına geri dönüldü.

Televizyonlarını uydu aracılığıyla izleyenler, ilk 45 dakika şifreye takılırken; Digitürk, DSmart ve Tivibu gibi özel yayın kutularına sahip olan vatandaşlar, karşılaşmayı izleyebildi.

Haberler