Aleksis Çipras İran’da

Aleksis Çipras İran’da

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği başkent Tahran’daki Sadabad Sarayı’nda, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri tarafından resmi törenle karşılandı.

Çipras Tahran

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği başkent Tahran’daki Sadabad Sarayı’nda, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri tarafından resmi törenle karşılandı.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, İran’ın başkenti Tahran’ı ziyaret eden ilk batılı lider oluyor. İran’ın uluslararası arenaya çıkmasından yararlanan Çipras, krizle mücadele eden ekonomisini canlandırmak için Tahran’la yakın ilişkiler kurmaya karar verdi. İran ziyaretine tarihi İsfahan kentinden başlayacak olan Çipras’a bakanlar ve işadamlarından oluşan kalabalık bir heyet eşlik edecek. Çipras yarın Tahran’da İran’ın Ruhani lideri Ayatullah Ali Hameyni ve Devlet Başkanı Hasan Ruhani ile görüşecek ve ülkenin serbest kalan milyar dolarlarından pay almaya çalışacak. Atina hükümeti, dünyaya kapıları açılan İran ile ticari, ekonomi, enerji ve turizm alanlarında bir dizi anlaşmalar sağlamayı amaçlıyor.

Yunanistan, Akdeniz ve Ortadoğu ülkeleri ile olan ilişkilerini geliştiriyor. İsrail, Mısır ve Rusya ile son dönemde ivme kazanan karşılıklı ziyaret ve işbirliğini ileri taşıma temaslarının ardından Yunan Başbakan Çipras, bugün de İran’ın başkenti Tahran’a gitti. Ayağının tozuyla Tahran Teknoloji Parkı’nı ziyaret eden Çipras, Yunanistan ve İran ilişkilerinin startejik çerçevede geliştiğini söyledi. İki ülkenin teknoloji, yenilik, enerji, ticaret, kültür ve deniz taşımacılığı konularında işbirliği yapabileceklerini belirtti.

Tahran Teknoloji Parkı müdürü ise Çipras’ın Avrupa’nın en özgür lideri olduğunu savundu. Parkta 30 üst düzey yüksek teknoloji şirketinde 3 binden fazla kişinin çalıştığı belirtildi.

Hükümetinin İran ile stratejik işbirliğini geliştirmek istediğini söyleyen Çipras, Yunanistan’ın enerji, ekonomi ve ticaret konularında AB ile İran arasında köprü olacağını belirtti.

Başbakan Çipras’a Yunan heyetinde Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, Ekonomi Bakanı Yorgos Stathakis, Çevre Bakanı Panos Skurletis, Dışişleri Bakan Yardımcısı Dimitris Mardas ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler ve Kalıkınma İşbirliği Genel Sekreteri Yorgos Çipras bulunuyor.

Çipras, İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüşmeler yapacak.

Haberler