Almanya’dan Küba çıkarması

Almanya’dan Küba çıkarması

Alman Sosyal Demokrat Partili (SPD) Federal Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi/Enerji Bakanı Sigmar Gabriel, 60 kişilik işadamları heyetiyle Küba’ya gitti.

Alman Sosyal Demokrat Partili (SPD) Federal Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi/Enerji Bakanı Sigmar Gabriel, 60 kişilik işadamları heyetiyle Küba’ya gitti.

Küba ve Almanya arasındaki ekonomik ilişkileri yoğunlaştırmayı hedefleyen ziyaret öncesi açıklamalarda bulunan Bakan Gabriel, “Yenilenme ve yatırım alanlarındaki ihtiyaçlar Küba’da yüksek ve Alman malı markası orada mükemmel bir imaja sahip. Bu durum iki ülkeye büyük şanslar sunuyor. Ziyaretim Küba’nın dikkatlice devam eden açılım sürecinde bu ülkenin ticaret ve yatırım yeri olmasını da güçlendirmeye yöneliktir.” dedi. Gabriel, “Alman şirketlerinin özellikle bilişim teknolojilerinin yanı sıra enerji, sağlık, makine sanayi ve tarım alanlarında çok cazip şartlarda yatırım yapma imkânlarına sahip olduklarını” hatırlattı.

Konuşmasının devamında komünizm rejiminden dolayı dış dünyaya kapanan Küba’nın yeni açılım girişimleriyle ilgili olarak ise “Bir gelişmenin daha başındayız.” diyen Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, “ilk başta orta ölçekli Alman işletmelerin Küba’da faaliyetlere başlamalarının hedeflendiğini” kaydetti.

Bu arada AB ve ABD arasında bu yılın ilk yarısında hayata geçirilmesi beklenen Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması’nın (TTIP) arifesinde Almanya’nın Küba’ya yatırım taahhüdünde bulunması bu ülke tarafından memnuniyetle karşılandı.

50 Alman şirketin bulunduğu Küba’yla yapılan ticaret hacminin tutarının 2014 Federal Ekonomi Bakanlığı verilerine göre sadece 224 milyon Euro civarında seyretmesi yetersiz bulunuyor.

Haberler