Angela Merkel: Mücadele sürdürülmeli

Angela Merkel: Mücadele sürdürülmeli

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Sultanahmet’teki saldırının, teröre karşı hep birlikte karşı koyulması gerektiğini gösterdiğini söyledi.

Merkel

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Sultanahmet’teki saldırının, teröre karşı hep birlikte karşı koyulması gerektiğini gösterdiğini söyledi.

Angela Merkel, Cezayir Başbakanı Abdülmelik Sellal ile düzenlenen ortak basın toplantısında, İstanbul’daki saldırıyla ilgili henüz failler ve kurbanlar konusunda tüm bilgilere sahip olmadığını ancak orada Almanlardan oluşan bir turist grubunun bulunmasından dolayı hayatını kaybedenler ve yaralılar arasında Almanların olacağı endişesi taşıdığını belirtti.

Almanya Şansölyesi, hayatını kaybedenlerin yakınlarının yanında olduklarını ifade ederek ölenler için taziyelerini dile getirdi.

Uluslararası terörün bugün İstanbul’da daha önce de Paris’te, Tunus’ta ve Ankara’da insan onurunu hiçe sayan canavar yüzünü yine gösterdiğine işaret eden Merkel, terörizme karşı birlikte durmanın zorunluluğunun burada tekrar ortaya çıktığını kaydetti.

Merkel, bugün yas tuttuklarını ancak terörizmle mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.

Cezayir Başbakanı Abdulmelik Sellal da Sultanahmet’teki saldırıyı kınayarak terörizme karşı birlikte hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier de saldırıyı sert bir dille kınadı.

Steinmeier, Romanya Dışişleri Bakanı Lazar Comanescu ile düzenlediği ortak basın toplantısında, bu terör saldırısının barbarca ve korkakça gerçekleştirildiğini vurguladı.

Almanya’nın Türkiye’nin yanında olduğunun altını çizen Steinmeier, Dışişleri Bakanlığında kriz masası kurduklarını, İstanbul’daki başkonsolosluk ve Ankara’daki büyükelçilikleri aracılığıyla Türk makamlarıyla yakın iletişim halinde olduklarını ifade etti.

Steinmeier ayrıca Türkiye’de bulunan Alman turistlerden Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde yayınlanan güvenlik uyarısına uymalarını istedi.

Haberler