Antonio Di Pietro Kimdir? Video Biyografi

Antonio Di Pietro Kimdir? Video Biyografi

Antonio Di Pietro Kimdir? Temiz Eller operasyonu ile yolsuzluklara karşı önemli adımlar atan ve halkın büyük desteğini gören Antonio Di Pietro Video Biyografisi

Antonio Di Pietro Kimdir? Video Biyografi

Son günlerde Berlusconi’ye yaptığı eleştiriler ile İtalyan ve dünya gündeminde geniş yer bulan Antonio Di Pietro Kimdir?

1990’lı yıllarda savcı olarak Temiz Eller operasyonu ile yolsuzluklarla mücadelede önemli adımlar atarak ve halkın büyük desteğini görerek adını tüm dünyaya duyuran Antonio Di Pietro kimdir?

Antonio Di Pietro, fakir bir İtalyan ailenin çocuğu olarak 2 Ekim 1950 yılında doğdu. Maddi sıkıntılar sebebiyle gündüz farklı işlerde çalışıp gece de eğitimine devam eden Di Pietro, 1978 yılında hukuk fakültesinden mezun olarak polis ofisinde göreve başladı. Daha sonra ise kariyerine savcı olarak devam etti.

Di Pietro 1991 yılının Şubat ayında Francesco Saverio Borrelli, Ilda Boccassini, Gherardo Colombo ve Piercamillo Davigo gibi önemli yargıçlar ile Milan’ın politikacıları ve işadamlarını araştırmaya başladı.

Hukuk devletinin vazgeçilmez şartının yargı bağımsızlığı olduğuna inanan Di Pietro, ismini Temiz Eller Operasyonu ile İtalya ve tüm dünyaya duyurdu.

Di Pietro, 1992 yılında ekonomik içerikli ve yolsuzluklara karşı yapılan Temiz Eller operasyonu ile siyasetçiler, işadamları, adliye ve polisteki kirlenmelere karşı büyük bir mücade verdi, halk tarafından da büyük destek gördü. O dönemde aralarında başbakan ve bazı bakanların da bulunduğu 300′ün üzerinde siyasetçi, işadamı, polis ve hakimi mahkum ettiren Di Pietro, 1994 yılında Berlusconi’nin başbakan olmasıyla bir çok engelle karşılaştı.

Berlusconi tarafından engellenen girişimlerini mecliste yapmaya karar veren ve İtalya’daki Temiz Eller dönemindeki savcılığının ardından siyasete atılan Di Pietro, 1995 yılında İtalya’nın Değerleri Partisi’ni (IDV) kurdu.

Di Pietro bu dönemden sonra yapılan genel seçimlere, oyların % 3.98′ini alarak, yani binde 2 puan farkla % 4′lük barajı aşamadı ve Senato’ya giremedi. Ancak Başkanı olduğu İtalya’nın Değerleri Partisi, % 4’lük barajı az farkla aşarak, meclise Valerio Carrera’yı sokabildi. 

Savcı olduğu  90’lı yılların sonuna doğru tüm İtalyan halkının desteğini alan Antonio di Pietro politikaya atılmasıyla birlikte kendini bambaşka bir sahnenin içinde bulan Di Pietro ayrıca Milano Belediye başkanlığı yarışında da sonuncu oldu. Bu seçimleri de kaybetmesinden sonra Antonio Di Pietro, ‘aşırı dürüstlüğüm nedeniyle, seçmenden ilgi görmedim’ dedi.

Antonio di Pietro ve sen misin politikaya giren !

Eski  döneminin ünlü savcısı şimdiki dönemin poitikacısı ve  Değerler İtalyası Partisi Genel Başkanı Antonio Di Pietro hakkında, yasa dışı yöntemlerle finansal kaynak sağladığıyla ilgili bir şikayetten dolayı hakkında soruşturma başlatıldı.

Soruşturmanın başalması neden olan , 6 yıl önce Di Pietro’nun partisinden Avrupa Parlamentosu seçimlerinde milletvekili adayı olan Alberto Caperna.

Alberto Caperna’nın şikayet dilekçesi adeta “Antonio di Pietro sen misin politikaya giren” dercesine açıldığı biliniyor.

Alberto Caperna’nın şikayet konusu ise Di Pietro’nun 2004’de Avrupa Parlamentosu seçimleri sırasında partisi adına tanzim edilen sahte belgelerle seçim harcaması adı altında para tahsilatı yaptığı iddiaydı.Konuyla Roma Cumhuriyet Savcılığının mali polisler eşliğinde parti hesaplarını denetlemeye başladığı biliniyor.

Siyaset ile iş dünyası arasındaki rüşvetçilik ve kirli ilişkilere karşı 1992’de Milano savcıları öncülüğünde başlatılan mücadelenin temsilcisi olan Antonio Di Pietro, o halen 60 yaşında ve  1995’te savcılık cübbesini çıkararak politikaya atıldığı günden bu yana aktif siyasetin içinde yer alıyor.

Antonio Di Pietro Video

[media id=767 width=610 height=340]

Hot-Affiliates Reklamları
Haberler