Arif Sağ – Orhan Gencebay tartışması sürüyor: Bunun peşini bırakmam

Arif Sağ – Orhan Gencebay tartışması sürüyor: Bunun peşini bırakmam

Müzik dünyasında meslek örgütlerindeki kavgalar devam ediyor. Arif Sağ, Orhan Gencebay’ın Türkiye Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliği’nden (MESAM) ayrılırken yazdığı istifa dilekçesinde nefret suçu işlediğini iddia ederek “Bunun peşini bırakmam” dedi.

Şubat ayında MESAM’daki başkanlık ve yönetim kurulu üyeliği görevlerinden bir grup arkadaşıyla birlikte istifa eden Orhan Gencebay, Arif Sağ başkanlığındaki yönetim kuruluna kullandığı sözlerle ikilinin arası açıldı.
Habertürk’ün haberine göre, Küba’da kanser tedavisi gördükten sonra geçen ay beyninden ameliyat olan Sağ, bir hastane çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtladı.

73 yaşındaki sanatçı, Gencebay’ın nefret suçu işlediğini ve uluslararası yargıya gideceğini söyleyerek, “Bunun peşini bırakmam” dedi.

Sağlığının iyiye gittiğini belirten Sağ, kemoterapi tedavisinden sonra birkaç saat boyunca dengesi bozulduğu için hastane çıkışında otomobiline tekerlekli sandalyeyle götürüldü.

Gencebay’ın tartışma yaratan istifa dilekçesinde özetle şu ifadeler kullanmıştı:
“MESAM, etnik köken ve inanç üzerinden örgütlenerek faaliyette bulunulacak veya ele geçirilecek bir kurum değildir. ‘Benim adamlarım’ veya ‘Bize oy verecekler’ gibi söylemleri kabul etmem mümkün değildir. Üyelerin siyasi görüşü, inancı, kültürü ne olursa olsun; hepsi bizim için değerli, hepsi bizim başımızın tacıdır. Onların arasında kaynaşmayı sağlamak, sadece benim değil, hepimizin görevi.”

Gencebay’ın bu sözleri Alevilik tartışmasına neden olmuştu.

Haberler