Atanamayan öğretmenler İstanbul ve İzmir’de eylem yaptı

Atanamayan öğretmenler İstanbul ve İzmir’de eylem yaptı

Atanamayan öğretmenler İstanbul ve İzmir’de yürüyerek seslerini Milli Eğitim Bakanlığı’na duyurmaya çalıştı. Yürüyüşler Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu’nun öncülüğünde gerçekleştirildi.

Atanamayan öğretmenler İstanbul ve İzmir’de yürüyerek seslerini Milli Eğitim Bakanlığı’na duyurmaya çalıştı. Yürüyüşler Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu’nun öncülüğünde gerçekleştirildi.

İstanbul Beyoğlu’nda, atama bekleyen bir grup öğretmen Taksim’den Galatasaray meydanına kadar ilginç pankartlar eşliğinde yürüdü. Yaklaşık 200 öğretmen, seslerini duyurabilmek için Beyoğlu’nda eylem yaptı. Taksim meydanında toplanan öğretmenler, ‘Öğretmenler atama istiyor’ yazılı pankart açtı.‘300 bin öğretmen işsiz’ , ’55 bin gerçekti hayal oldu’ , ‘Ücretli kölelik istemiyoruz’ , ‘Kara tahtamız kara bahtımız olmasın’ , ‘Türkiye için atama vakti’ yazılı dövizler taşıyan öğretmenler İstiklal Caddesi üzerinden yürüyüşe geçti. Grup yürüyüş boyunca ‘Öğretmenler atansın Türkiye kalkınsın’ , ‘Adaletli atama istiyoruz’ , ‘Direne direne atanacağız’ , ‘Ücretli köleniz olmayacağız’ , ‘Sadaka değil atama istiyoruz’ , ‘Öğretmenler burada kopyacılar sınıfta’ , ‘Hakkımızı almadan susmayacağız’ şeklinde sloganlar attı.

Grup adına açıklama yapan Yasemin Çim, ataması yapılmamış 300 bin öğretmeni temsil ettiklerini ifade ederek “Milli Eğitim Bakanı, Ağustos’ta 55 bin kadrolu atama yapılacağını söyledi. 300 bin öğretmenin mağduriyetinin bir nebze giderileceğini düşündüğümüz bu açıklama sonrasında Ocak ayında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, öğretmen atamalarına 40 bin kadro için bütçe ayrıldığını söyledi ve Haziran ayında da bu bütçeden 30 bin atama yapıldı. Ağustos ayı içinde 10 bin atama kaldığı gerçeği ile yüzleştik. Kısaca, mağduriyetimizin giderileceği açıklanırken daha da mağdur edileceğimiz bir senaryonun içine düştük. Öncelikle mağduriyetleri acilen giderecek önlemler alınmalı. Her ne kadar bütün sorunu çözmeyecek olsa da yaraların bir kısmını sarmak için 60 bin ek atama yapılmalı. 2012’den itibaren öğretmen atamalarına daha da ağırlık verilerek bir an önce mevcut birikim eritilmelidir” diye konuştu.

Öğretmen adayları İzmir’de de eylem yaptı

İzmir’de “Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu” adı altında toplanan bir grup öğretmen adayı, atama taleplerini dile getirmek için eylem yaptı. Konak’taki eski Sümerbank önünde toplanan grup, Ağustos 2011’de Milli Eğitim Bakanlığı’nın 55 bin alım yapacağı sözü verdiğini ancak kontenjan sayısının 11 bin 544 ile sınırlı tutulduğunu söyledi.
Platform adına basın açıklamasını okuyan Pınar Ulaş, “Bakanlığın kendi resmî rakamlarına göre 118 bin öğretmen açığı bulunmaktadır. Yine bakanlık açıklamasına göre 82 bin ücretli öğretmenle birlikte mevcut açık sayısı 200 bini bulmaktadır. Yıllardır çoğaltılan fen ve edebiyat fakülteriyle öğretmen sayısı hızla arttırılmış, sayıları 300 bini bulan işsiz öğretmenlerle dershanelere ucuz işgücü sağlanmıştır. Bugün birçok arkadaşımız, dershanelerde çok kötü şartlarla çalıştırılmaktadır.” dedi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın, “ücretli öğretmenlik” adı altında mevsimlik öğretmen çalıştırdığını da iddia eden Ulaş, bu kişilerin her türlü sosyal haktan mahrum, 400 ile 700 lira arasında ücretlerle çalıştırıldığını belirtti.
Vatandaşlardan toplanan vergilerle okuyan öğretmenlerin, topluma karşı sorumluluklarını yerine getirmek üzere öğrencilerine kavuşturulması gerektiğini söyleyen öğretmen adayları, kadrolu öğretmenlik harici istihdam politikalarının terk edilmesini istedi. Eyleme annesiyle birlikte katılan küçük bir çocuğun taşıdığı, “Bekle anne birlikte atanırız” yazılı pankart dikkat çekti. Öğretmen adayları, hükümet ve Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer aleyhine sloganlar attıktan sonra dağıldı.

 • kenan uyar

  yapılan haksızlıkların haberini yapmak haksızlığa uğrayanlara yapılan çok büyük bir destektir duyarlılığınızdan dolayı sizlere çok teşekkür eder duyarlılığınızın devamını dilerim
  ataması yapılmayan resim öğretmeni

 • sevgı guvenc

  Meb’ın OKULONCESI OGRETMEN ıhtıyacını karsılamak amacıyla Anadolu Unv. yle ımzaladığı protokol geregı okuyan ve yıllarca kadro sozune dayandırılarak calıstırılan ogretmenlerın önunde dayatma yapılan 40yas sınırıda ne oluyor? .bırde bızlere sızın durumunuz kanunla duzelır dıye basından savsaklıyorlar.bunlar resmen bızlerı ınsan yerıne koymuyor. Meb sozunu unutup 4bın okuloncesı ogretmenıne yaş sınırı koyarak psıkolojı ıskence cektırıyor. Yok satan okuloncesı ogretmenı bulmak ıcın dıger bransları sertıfıkalandırıp resmen atayamadıgı bu ogretnenlerı de bızlere yapılan dahıyane kıvırma takdıgıyle magdur edecektır.senın elınde ogretmenden cok ne var kı ?hem bız 40yas magduru ogretmenlerı hemde sertifıkalandırdigıniz dıger branş ogretmenlerı harcamayın.

 • sevgı guvenc

  sayın dıncer atamasını yapamadığınız oğretmenlerden neden ozur dılıyorsunuz ki!ïi OZUR KARIN DOYURMUYOR.ozur ev-bark yapmıyor.ozur ayaklar altına alınmıs onurunu kurtarmıyor.ozur hastalanmıs bedenlere sıfa vermıyor.kıyılan canları gerı getırmıyor…

Haberler