Demokrasinin ilk ilan edildiği kent; Atina hakkında her şey

Demokrasinin ilk ilan edildiği kent; Atina hakkında her şey

Atina, hiç şüphesiz modern dünyanın beşiğidir. Etkileyici medeniyet seviyelerine olağanüstü bir yolculuğun başlangıcıdır.

Atina Hakkında Her şey

Yunanistan’ın başkenti olan Atina, 3.7 milyonluk nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Yunanistan’ın kültürel, ekonomik ve ulusal merkezi olan Atina ismini bilgelik ve savaşçı tanrıçası olan Athena’dan almaktadır. Mitolojik tanrıları, tanrıçaları ve muhteşem efsaneleriyle; müzeleriyle, köklü antik tarihiyle, bütün gece süren taverna eğlenceleriyle, spor aktiviteleriyle ve bütün yıl boyunca süren festivaliyle ülkesine gelen ziyaretçilere bir çok tatlar sunan muhteşem bir şehirdir.

Syntagma’nın kelime anlamı “Anayasa” demektir. Atina meydanında olan Parlamento Binası’nın önünde, geleneksel kıyafetleri ile Evzoni’lerin nöbet değişim törenleri izleyebilirsiniz. Askerler Parlamento Binası’nın önünde Meçhul Asker Anıtı önünde aralıksız nöbet tutuyorlar. Eski ismiyle Kraliyet Bahçesi olan Ulusal Bahçe içinde özel ve resmi davetler için kullanılmak üzere Zappeion bulunuyor. Syntagma Meydanı, irili ufaklı oteller ile çevrili olmakla beraber meydanın yukarısında lüks kafeler ve bir çok mağaza bulunuyor. Aynı zamanda Kolonaki Meydanı’nda da bir çok mağaza bulunmakta. Meydandan aşağıya doğru giden Ermou ise yayalara ayrılmış caddelerden biri, burada zevkle yürüyeceğinizi emin olabilirsiniz.

atina

Atina’ya Ulaşım

Ana havalimanı olan Elevtherios Venizelos Havaalanı’na, Türkiye’den uçuş yaklaşık olarak 1 saat 20 dakika sürmektedir.

Atina Vize

Atina’ya yeşil ve gri pasaportu bulunanlar vizesiz girebilirler. Pasaportunda K.K.T.C giriş çıkış damgası bulunanlar Yunanistan’a giriş yapamamaktadır. Yunanistan vize için detaylı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Atina Hava Durumu

Atina hava durumu Türkiye ile benzerlik gösteriyor. Şehri tabiri caizse bir açık hava müzesi olduğu için yaz ve ilkbahar ayları gidilebilecek en iyi aylardır.

taverna

Atina Saat Farkı

Türkiye ile Atina arasında saat farkı yoktur. İki ülke de GMT+2 saat dilimini kullanmaktadır.

Atina’da Gece Hayatı

Atina’nın gece hayatını ikiye ayırabiliriz, tavernalarıyla geleneksel tarz ve barlarıyla modern tarz.

Geleneksel eğlencelerin en yoğun olduğu bölge Plaka Monastraki’dir. Sırayla dizilmiş tavernalarda Yunan rakısının yanında birbirinden lezzetli deniz mahsüllerini tadabilirsiniz. İlerki saatlerde sirtaki müziğiyle muhteşem bir ruh haline bürünebileceksiniz.

Sahil kesimi ve Gazi bölgesinde daha modern bir ortam sizi bekliyor. Barları ve gece kulüpleri ile muhteşem bir bölge. Psyrri, Metaxuourgio, Exarcheia, Theseiona ve Kolonaki bölgelerinde de eğlence mekanları bulunmaktadır.

atina23

Atina’da Alışveriş

Atina’nın Plaka ve Monastiraki bölgelerinde daha çok bölgeyi tanıtan süs eşyaları, el sanatları ürünleri, antikalar ve mücevherat ürünleri satan dükkanlar yer almaktadır. Bu bölgelerde dükkanların yanı sıra sokaklarda seyyar satıcılardan da alışveriş yapılabilmektedir. Kolonaki ve Syntagma’da ise modanın en ünlü markalarının yer aldığı tasarım mağazaları bulunmaktadır. Ermou’da yalnızca yayalar için ayrılmış caddelerde alışveriş yapabilme imkanı sunulmuştur. Atina’dan satın alınabilecek başlıca alışveriş ürünleri; Yunan mutfağının vazgeçilmezi zeytinyağı, Yunanistan’a özgü yüksek alkollü içki Uzo ve Yunan konyağı olarak da bilinen Metaxa’dır. Omonia’da kurulan pazarı da gezerek buradan taze meyve-sebze alışverişinizi yapabilirsiniz.

Atina’da gezilecek yerler

Muhteşem bir tarihi olan Atina’da gezilecek onlarca yer var. Sizler için başlıca bunları sıraladık.

  • Athens Flea Market
  • Anafiotika
  • Milli Park
  • Plaka
  • Kolonaki
  • Parlamento Binası
  • Akropolis Müzesi
  • Monastiraki Meydanı
  • Akropolis

Atina’da kesinlikle görmeniz gereken 10 yer adlı haberimize BURADAN ulaşabilirsiniz

Haberler