Atina’da gezilmesi gereken 10 yer!

Atina’da gezilmesi gereken 10 yer!

Bilgelik Tanrıçası olan Athena için adanmış olan Atine şehri yeşili az, betonu bol büyük bir köy gibi ama gece hayatı da bir o kadar keyifli. Yaz tatılınız için bu sizlere Yunanistan’ın başkenti olan Atina için güzel önerilerimiz var. Hem Atina’yı keşfedin hem tavernalarında muhteşem bir yaz geçirin.

“Atina Hakkında Herşey” adlı haberimiz de Atina ile ilgili bir rehber hazırladık, habere BURADAN ulaşabilirsiniz.

1- Ermou Caddesi

İstanbul’un İstiklal Caddesi’nin eşdeğeri denilebilir. Mimari olarakta İstiklal Caddesi’ne benzetilen Ermou Caddesi, İstiklal’e göre biraz daha küçük diyebiliriz.

Ermou Caddesi

2- Athens Flea Market

Athens Flea Market, Atina’nın bit pazarı olara tanımlanıyor. Bu sokakta antika eşyaların yanı sıra ara sokaklardaki kafelere oturabilir, birşeyler atıştırabilirsiniz.

Athens Flea Market

3-Anafiotika

Muhteşem bir bölge olmasına rağmen çok bilinmeyen bir bölge. Tek katlı evler ve bembeyaz yapılar ile kendinizi adeta yunan adalarında hissedeceksiniz. Anafiotika, Atina’da bulunan Akropolis tapınağının hemen eteklerinde bulunan bir bölgenin ismi. Özellikle Yunanistan’da her kelimenin ve ismin bir hikayesi olduğu gibi tabiki Anafiotika’nın da bir hikayesi bulunuyor. Hikayeye göre burayı Anafi Adası’ndan gelen yerliler kurmuş.

Anafiotika

4-Milli Park

Meclis binasının yanında bulunan Milli Park, çok geniş bir bölge. İçerisinde hayvanat bahçesininde bulunduğu bu parkın şehir göbeğinde olması insanları biraz şaşırtıyor.

milli-park

5- Plaka

Anafiotika’nın altında olan Plaka mahallesi, son yıllarda aşırı popüler hale gedi. Plaka’nın merdivenlerinin sağında soluna koyulan masa ve iskemlelerde isterseniz gündüz isterseniz gece muhteşem zamanlar geçirebilirsiniz.

plaka

6- Kolonaki

Türkiye ile kıyasladığımız zaman İstanbul’un Nişantaşısı diyebiliriz. Modern ve pahalı kafelerin bulunduğu marka mağazaların bulunduğu bir alan.

Kolonaki

7- Parlamento Binası

Özellikle Türkiye gibi bir ortamda yaşadıktan sonra parlamento binasını nasıl böylesine şehrin göbeğinde olduğuna şaşıracaksınız. Efsun askerler ile fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

parlamento binasi

8- Akropolis Müzesi

Akropolis Tapığa’nda olan heykellerin orjinallerinin bir kısmı bu müzede bulunuyor. Muhteşem bir manzaraya sahip olan müzenin restoranını ziyaret etmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

muze

9- Monastiraki Meydanı

Turistler tarafından yoğun bir ilgi gösterilen meydanda bir çok tarihi eser bulunuyor. Buram buram tarih kokan meydanda bir çok tavernalarda bulunmakta. Gençler tarafından yoğun ilgi gören meydanda Osmanlı’dan kalma bir camii de bulunuyor.

meydan

10- Akropolis

Milattan önce 5.yüzyılda, saldırılardan savunma amaçlı yapılan Akropolis’in kelime anlamı “yukarıda bulunan şehir” demektir. Demokrasinin doğuşu da Atina Akropolis’inde gerçekleşmiştir. Şehrin geleceği hakkında alınacak kararlar tüm yerlilerin toplanması ve kararları oylaması sonucu gerçekleşmiştir. Bu sonuçta demokrasi anlayışını doğurmuştur. Atina’ya gelip burayı ziyaret etmeden döndüyseniz çok pişman olacaksınız.

atina

Haberler