Aziz Sancar 5 liralardaki hatayı açıkladı

Aziz Sancar 5 liralardaki hatayı açıkladı

Nobel Ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, 5 TL üzerinde DNA hatasının bulunduğunu ancak Merkez Bankası’nın bunu düzeltmediğini söyledi.

Nobel Ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, 5 TL üzerinde DNA hatasının bulunduğunu ancak Merkez Bankası’nın bunu düzeltmediğini söyledi.

Bilfen Eğitim Kurumları’nın Üsküdar’da eğitim veren okullarını ziyaret eden Aziz Sancar’a çalışmalarını gösteren öğrenciler, fen laboratuvarında Sancar’la birlikte DNA testi yaptı.

Bu sırada bir basın mensubu Sancar’a, 5 TL üzerindeki DNA sarmalı ibaresi üzerine yaptığı çalışmayı hatırlattı. Sancar, paranın üzerindeki DNA sarmalın olması gerekenin aksine soldan sağa doğru ilerlediğini ve bu yanlışı 5 yıl önce Merkez Bankasına ilettiğini belirtti. Sancar, buna rağmen bu yanlışın hala düzeltilmediğini söyledi. Daha sonra konferans salonuna geçildi, burada Sancar’ın hayatının ve bilimsel çalışmalarının anlatıldığı bir belgesel gösterildi.

Ardından sahneye davet edilen Sancar, burada öğrencilerin sorularını cevaplandırdı. Aldığı ödülü Anıtkabir Müzesi’ne teslim ederken ne hissettiği sorulan Sancar, “Bu Atatürk ve Cumhuriyet döneminin ödülüdür. Onların bana verdiği eğitimin ödülüdür, onlar beni buraya getirdi, ben onların bir uzantısıyım. Orada, Anıtkabir’de aslında İstiklal Savaşı’ndan sonrasını anlatan Devrim Tarihi Müzesi var, ödül o devrimin bir uzantısıdır. Türkiye savaştan sonra bilimde ve öteki konularda devrimler yapmıştır ve o müzede sergileniyor. Ödül de o devrimin bir halkasıdır yani o kadar” dedi.

Haberler