Bağ-Kur’lu esnafın borçlarına düzenleme

Bağ-Kur’lu esnafın borçlarına düzenleme

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı, Bağ-Kur’lu esnafın borçlarına yönelik yeni bir çalışma başlattı.

Sosyal Güvenlik KurumuSosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı, Bağ-Kur’lu esnafın borçlarına yönelik yeni bir çalışma başlattı.

Daha önce basında yer alan ‘borçlu esnafa haciz geleceğine’ yönelik haberlerin aksine, borç yapılandırması olmayan veya 5 yıldan az borcu olanların bu borçlarının 36 aya kadar tecil ve taksitlendirilebilmesine imkan sağlanacak.

Vatan gazetesinin haberine göre SGK Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, kuruma borçlu, eski adıyla Bağ-Kur’lu (4-B statüsünde) sigortalı sayısının 3 milyon 239 bin kişi olduğu, bu sigortalılardan 962 bininin hiç borcunun bulunmadığı, 1 milyon 54 bininin ise 2 bin TL’nin altında olmak üzere az miktarda borcu olduğu bildirildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Geriye kalan 1 milyon 223 bin sigortalımız içerisinde 2006 yılında 5458 sayılı kanunla ve 2008 yılında 5763 ve 5797 sayılı kanunlarla getirilen borç yapılandırmaları devam etmekte olan sigortalılar vardır. Ayrıca 5510 sayılı kanunla getirilen imkanla, 1 Ekim 2008 tarihi itibarıyla 5 yılın üzerinde borcu olup, borç olan döneme ilişkin sigortalılıkların durdurulması yönünde sosyal güvenlik il/merkez müdürlüklerimizde işlem yapılan sigortalılar da bulunmaktadır.

Bu sigortalılarımızın borç yapılandırmaları devam ettiğinden ve 5 yılın üzerinde borcu bulunanlara ilişkin 5510 sayılı kanunla getirilen düzenleme dolayısıyla herhangi bir işlem yapılması söz konusu değildir.”

YENİ ÇALIŞMA BAŞLATILDI

SGK açıklamasında, borç yapılandırması olmayan veya 5 yıldan az borcu olan sigortalılar yönünden de bu borçların 36 aya kadar tecil ve taksitlendirilebilmesine imkan sağlanması yönünde daha öncesinde olmayan çalışma yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada, “Ayrıca bu durumdaki sigortalılarımıza borçlarının süresi ve miktarı ile bu borçlarını 36 aya kadar taksitler halinde ödeyebilecekleri konusunda bilgilendirme amacıyla yazılar gönderilmesi için çalışma yapılmaktadır” denildi.

Hot-Affiliates Reklamları
  • soner

    benim bağkur a 12 aylık bir borçum var nasıl ödeyceğim af gelirmi 4.000lira faizler silinecekmi

  • nurullah yahşi

    benim 36 ay bagkur borcum var.Ben bu borcu ödemek istiyom fakat faizi cok para.16.000 tl bubun faizini silsenizde ana parayi ödesek olmaz mi?Ana para 3 senelik bagkur yaklaşik 8500 tl civari anca .yardimci olursaniz sevinirim

Haberler