Balyoz kumpasının son tutuklusu da serbest

Balyoz kumpasının son tutuklusu da serbest

Kumpas davalarında cezaevinde kalan son tutuklu Yüzbaşı Murat Eren hakkında tahliye kararı verildi. / Son Dakika…

Tahliye kararı verilen Murat Eren’in avukatı Hüseyin Ersöz yaptığı açıklamada, “Askeri Yargıtay, Murat Eren hakkında Yargılamanın Yenilenmesi ve İnfazın Durdurulması Kararı verdi. Murat Eren birkaç saat içinde özgür” dedi. Eren, Atabeyler soruşturması kapsamında beraat ettikten sonra evinde bulunan “mühimmatlar” nedeniyle yeniden tutuklanmıştı. Eren’in tutukluluğunda emniyet ve Genelkurmay’ın “Boş lav ve bazı patlayıcı kalıntıları tek başına patlamaz” raporuna dikkate alınmamıştı.

Avukat Hüseyin Ersöz Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Askeri Yargıtay, Murat Eren hakkında Yargılamanın Yenilenmesi ve İnfazın Durdurulması Kararı verdi. Murat Eren birkaç saat içinde özgür” ifadelerini kullandı.

FETÖ’nün kumpas davaları kapsamında cezaevinde kalan son asker Yüzbaşı Murat Eren için, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasındaki gelişmeler ışığında, Askeri Yargıtay’dan sonra Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne de bir kez daha yeniden yargılanma başvurusu yapıldı.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne verilen yeniden yargılama başvuru dilekçesinde Eren’i yargılayan ve mahkum eden askeri hakimlerin 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında FETÖ üyeliğinden tutuklandığı belirtildi. Murat Eren, Askeri Mahkemesince devletin gizli belgelerini bulundurmak suçundan 4 yıl 2 ay, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesince ise patlayıcı bulundurmak suçundan 4 yıl 2 ay olmak üzere 8 yıl 4 ay hapis cezasına mahkum edilmişti.

Haberler