Başbakan Yıldırım: Hastaneler o kadar şirin ki artık acil servise kız bakmaya gidiyorlar

Başbakan Yıldırım: Hastaneler o kadar şirin ki artık acil servise kız bakmaya gidiyorlar

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım grup toplantısında ilginç bir açıklama yaparak bazı vatandaşların artık hastanelerin acil servisine kız bakmaya gittiğini söyledi.

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım grup toplantısında ilginç bir açıklama yaparak bazı vatandaşların artık hastanelerin acil servisine kız bakmaya gittiğini söyledi.

TBMM’deki AKP Grup Toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım gündeme ilişkin konular hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Rusya ile yaşanan uçak krizin, 6 ay aradan sonra sona erdiğine işaret eden Yıldırım, iki ülke ilişkilerinin, Türk ve Rus halkının ortak iradesi ve beklentisi doğrultusunda normale döndüğünü belirtti.

Türkiye ve Rusya arasında süratle ekonomik alanda, turizm alanında karşılıklı işbirliklerinin başladığına dikkati çeken Yıldırım, “Bunun ilk semeresini turizmde gördük. Uzun süreden beri Antalya’ya hasret kalan Rus misafirlerimiz nihayet buluşma mutluluğuna erişmiş bulunuyor.” ifadesini kullandı.

Yollar ve havaalanlarının bayram boyunca dolup taştığına işaret eden Yıldırım, “Çünkü Ramazan Bayramı biraz uzatıldı, 9 güne çıktı. Böylece iç turizm önemli ölçüde gelişti. Dış turizmdeki eksiğimizi böylece iç turizmle kapatmış olduk. Otellerimizde yer bulamadı insanlar, sahillerde veya kamp çadırlarında vaktini geçirmek durumunda kaldı. Bu da güzel bir dayanışmadır. Bu milletin zorluklarda da nasıl durumdan vazife çıkararak, ülkenin yüzünü güldürecek işler yaptığının en güzel göstergesidir. Milletimize müteşekkiriz.” dedi.

Yıldırım, benzer bir durumun Kurban Bayramı’nda da olacağını belirterek, şöyle devam etti:

“Ramazan Bayramı’nda, bayramın sonu cuma günüydü, birleştirdik. Kurban Bayramı’nda da bayramın evveli bayramla birleşiyor ve böylece uzun bir tatil daha yapacaksınız. Dolayısıyla milletvekillerimiz bayrama kadar sıkı çalışırsanız, Meclis üzerine düşen görevi yapar, milletin beklediği müjdeli haberlerin gereğini yerine getirirse güzel bir bayramı geçirme imkanı kendiliğinden gelmiş olur. Hepinize yapacağınız bu güzel çalışmalardan dolayı şimdiden teşekkür ediyorum.”

– “Meclis’te işler istediğimiz hızda gitmiyor”

Mecliste işlerin istedikleri hızda gitmediğine değinen Yıldırım, “Muhalefet partilerinin gayet tabii muhalefet yapma gibi bir görevi var. Düşüncelerini, önerilerini milletin gündemine getirme ve milleti bilgilendirme gibi bir görevi var. Buna asla ve asla söyleyecek bir şeyimiz yok ancak istiyoruz ki Meclisimiz daha verimli çalışsın. Zamanı daha etkin kullanalım, vatandaşın zamanını da yemeyelim.” diye konuştu.

Yıldırım, TBMM İçtüzüğü konusunun uzun süreden beri gündemde olduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu içtüzükle ilgili artık bir şey yapmanın zamanı geldi ve geçti. Çünkü maalesef bu konuda kötü alışkanlıklar, içtüzüğün getirdiği imkanları amacı dışında kullanma, aldı başını gitti. AK Parti Grubu olarak, bu hafta diğer siyasi parti gruplarına da içtüzük konusunda bir kez daha birlikte hareket etme ve içtüzüğün daha etkin bir hale getirilerek, Meclis’in daha etkin ve hızlı çalışmasını sağlayacak yeni bir içtüzüğün yapılması konusunda diğer partilerin katılımını ve desteğini bekliyoruz. Ümit ederiz ki ortak bir zeminde görüşülür, konuşur, bir mutabakat oluşur. Hiç mutabakat olmayacak ülkelerle bile mutabakat yapıyoruz da kendi ülkemizde, vatandaşımıza hizmetten başka amacı olmayan partiler neden mutabakat yapmasın? Dostluk elimizi muhalefet partilerine de uzatıyoruz. Dostluğu muhalefetle de geliştirmeyi hedefliyoruz.”

Başbakan Yıldırım, muhalefete şu çağrıda bulundu:

“Onun için buradan bir çağrım var, muhalefetimizi seçim öncesinde sahada istediğiniz kadar yapın ama seçimde sonra artık bırakın muhalefeti ülkemiz için, Türkiye için, geleceğimiz için ne yapabiliriz buna kafa yoralım. Artık milletimiz boş laflar duymak istemiyor. Anlamsız suçlamalara tahammülü yok. ‘Kardeşim biz sizi seçtik, Meclis’e gönderdik. Eğer bizim için, geleceğimiz için söyleyeceğiniz bir şey varsa yol gösterin…’ İktidara deyin ki ‘Şöyle yapıyorsunuz bu yanlıştır böyle yapın.’ Her şey yanlış olmaz ki kardeşim. Her şey yanlış olsa bu kadar yol nasıl yapılır, sağlıkta dönüşüm nasıl olur, Türkiye üçe nasıl katlanır, AK Parti başarısını ardı ardına yüzde 50’lilere nasıl çıkarır? Bu gerçeği görün lütfen. Cümle alem gördü, dünya gördü, siz halen görmemekte ısrar ediyorsunuz. Görmezseniz millet de sizi görmez. Unutmayın.”

– “Beş yıldızlı otel konforunda hastaneler inşa ettik, ediyoruz”

Sağlıkla ilgili bazı hususları paylaşan Yıldırım, “sağlığın, AK Parti iktidarının başarı öykülerinden bir tanesi” olduğunu bildirdi.

Yıldırım, sağlık alanında Türkiye’nin, AK Parti iktidarında büyük bir dönüşümü, büyük değişimi gerçekleştirdiğini vurgulayarak, “Türk modelinin artık bugün dünyada herkesin merak ettiği, öğrenmek için gayret ettiği bir modele dönüştüğüne” dikkati çekti.

“İnsanın sağlığı, insanın mutluluğu, toplumun huzuru için siyasetin adresi AK Parti’dir.” diyen Yıldırım, AK Parti iktidarında devlet-vatandaş ilişkilerinin en fazla geliştiği alanlardan birinin de sağlık olduğunu belirtti.

Yıldırım, AK Parti döneminde devlet hastanelerinin milleti hastaneleri haline geldiğini belirterek, “Bizim iktidarımızda, vatandaş hastanede hizmete, doktora kavuştu. İstediği tedaviyi gördü. AK Parti iktidarından önce vatandaş hastaneye sağlam gider, hasta çıkardı. Sağlık hizmetlerinden memnuniyet oranı yüzde 35 düzeyindeydi ama AK Parti iktidarında sağlıktaki memnuniyet oranı yüzde 70’in üzerine çıktı. Beş yıldızlı otel konforunda hastaneler inşa ettik, ediyoruz. En son tıbbi cihazlarımızla sağlık kuruluşlarımızı donatıyoruz.” diye konuştu.

– “Şimdi sağlıkta yeni bir değişimi yapıyoruz”

Sağlık alanında yapılan yatırımlara ilişkin bazı rakamları paylaşan Yıldırım, 2003-2015 yılları arasında 810 yeni hastane ve ek binanın yapıldığına değindi.

Yıldırım, bin 775’i ilk basamak sağlık kuruluşu olmak üzere 2 bin 585 sağlık tesisinin hizmete alınarak, vatandaşın hizmetine sunulduğunu ifade etti.

Yıldırım, “Şimdi sağlıkta yeni bir değişimi yapıyoruz. Sağlık şehirleri kuruyoruz, şehir hastaneleri kuruyoruz. Bu hastaneler, içinde hastaneler olan şehirler gibi. Oteliyle değişik branşındaki hastaneleriyle adeta bir kasabayı andırıyor.” dedi.

Bu amaçla şu anda 16 büyük şehir hastanesi inşaatının çalışmalarına devam edildiğini vurgulayan Başbakan Yıldırım, toplamda 30 ili kapsayacak çalışmalar tamamlandığında, 35 bin civarında yeni yatak kapasitesi sağlanacağını bildirdi. Yıldırım, “Mersin ve Yozgat şehir hastaneleri bu yıl içinde tamamlanacak, hizmete alınacaktır. Acil sağlık hizmetleri, ambulans hizmetleri için ücret istenen, acil servislerden hastaların geri gönderildiği günler artık mevcut değil, geride kaldı.” diye konuştu.

Yıldırım, dün bir arkadaşının kendisine söylediği bir bilgiyi ise şöyle aktardı:

“Dün bir arkadaşımız söyledi, çok ilgimi çekti. Acil servislere bayramda vatandaşlar gidiyorlarmış. Ne için gidiyorlarmış biliyor musunuz? Tedavi olmaya değil, kız bakmaya gidiyorlarmış. Birisi söyledi şaşırdım. Yani evlendirmek için oğlunu, kızını artık gidip o kadar hastaneler şirin hale geldi ki gidip orada dostluklar kuruluyor, yuvalar kurulmak için ziyaretler yapılıyor. Demek ki acil servis sadece tedavi etmiyor, mutluluk ve yuva kurmak için de bir hizmet veriyor. İşte geldiğimiz nokta bu.”

Haberler