Bedelli askerlik için kritik gün / Bedelli askerlik ile ilgili son gelişmeler

Bedelli askerlik için kritik gün / Bedelli askerlik ile ilgili son gelişmeler

Bedelli askerlik için bugün kritik gün. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak olan Bakanlar Kurulu bugün bedelli askerlik konusunu masaya yatıracak. / Bedelli askerlik son dakika haberleri…

Bedelli askerlik için bugün kritik gün. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak olan Bakanlar Kurulu bugün bedelli askerlik konusunu masaya yatıracak. / Bedelli askerlik son dakika haberleri…

On binlerce yükümlüyü ilgilendiren bedelli askerlik bugün Bakanlar Kurulu toplantısında görüşülecek. Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek iki bedelli askerlik taslağında yaş sınırı için 25, 28, 30, 35 ve üzeri olmak üzere 4 farklı seçenek belirlendiği öğrenildi. Bedelli askerlik ücreti için de 5 binden 25 bin Euro’ya kadar değişik seçenekler hazırlandı. Yükümlünün yaşı arttıkça bedelin de artacağı bir sistem de gündemde.

Hükümetin maddi durumu uygun olmayan yükümlüler için de seçenekler hazırladığı, bu kapsamda devlet kurumlarında çalışarak bedeli taksitle ödeme seçeneğinin de görüşülmesi bekleniyor. Hükümet bedelli askerlik ile yaklaşık 2.5 milyar lira gelir elde etmek istiyor. Bedelli askerlik sisteminden 100 bin kişinin yararlanması bekleniyor.

Bedelli askerlik için referandum teklifi! CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, bedelli askerlik konusunda sözünü tutarak referanduma gitmesi gerektiğini söyledi. / Bedelli askerlik haberleri…

Antalya’da partisinin belediye başkanlarıyla toplantı düzenleyen Kemal Kılıçdaroğlu, bir kahvehanede vatandaşlarla sohbet etti. AKP’nin kendi projelerine sahip çıktığını ileri süren Kılıçdaroğlu bedelli askerlik konusunda şunları söyledi:

“Şimdi çıkaracağız diyorlar, nasıl geleceği de belli değil. Bizim düşündüğümüz gibi mi? Bilmiyoruz. Başbakan, açık çağrı yapmıştı. Böyle bir şey olursa referanduma gideceğiz diye. Er adam sözünden dönmez. Bekliyoruz, referanduma götürsünler bakalım. Söz verdiler, bir başbakan yalan söyler mi? Bir başbakana yalan söylemek yakışmaz. Milletin önüne çıktın söyledin, ‘referanduma götüreceğiz’ dedin.”

Partililerle toplantısında da bedelli askerlik konusuna değinen Kılıçdaroğlu, “Seçim zamanında AKP ‘Bunların hepsi hayal. Bunlar gerçekleşemez. Bunlar hayal aleminde geziyor.’ demişti. Şimdi ne oldu? Bizim projelerimizi yavaş yavaş Meclis’e getiriyorlar. Bizim bedelli askerlik ile ilgili şartlarımız belli. Yoksul çocuklardan para alınmayacak, onlar birikmişlerse bir sorun olmayacak. Şimdi bir çalışma yapıyorlar. Daha önce şunu söylemişti Başbakan Erdoğan, ‘Bedelli askerlik çok önemli bir konudur. Bu kadar önemli bir konuyu Meclis’e getirmeden düşünmek lazım. Artı halkımın oyuna götüreceğim ve başvuracağım ancak böyle olur bedelli askerlik.’ demişti.” diye konuştu.

Bedelli askerlik hangi şehirlerde yapılacak?

Bugün gazetesinin haberine göre, bedelli askerlik yapacak yükümlüler öncelikle Burdur’daki Binbaşı Maruf Kışlası’na gönderilecek. Yurt dışında çalışıp, Türkiye’de askerliğini yapmak isteyenler bu kışlada askerliklerini yapıyorlardı. Gelecek talebe göre İstanbul-Halıcıoğlu, Sivas ve Tokat’taki askeri birlikler de bedelli askerleri alacak. Kütahya, Bilecik, Malatya ve Çanakkale’de de bedelli askerlik için hazırlıklar devam ediyor.

Bedelli askerlik son dakika haberleri / Bedelli Askerlik…

  • Önder

    1992 ve 1999 yıllarındaki çıkartılan bedelli askerliklerde yaş sınırı 27 yaş ve üzeriydi. benzer bir uygulama bu sorunu minimuma indirir.

Haberler