Büyük operasyon! 5 bin personel katılıyor..

Büyük operasyon! 5 bin personel katılıyor..

Diyarbakır’da 5 ilçeye bağlı toplam 25 tane köyde ilan edilen sokağa çıkma yasağı başladıktan sonra başlatılan büyük operasyon halen devam ediyor. Operasyon başladıktan sonra 2 bölgeye daha yasak gelirken, teröristlerin Şenyayla Dağları’na kaçmalarını önleniyor. Şuanda Muş’ta da büyük operasyon başlamış durumda.

Diyarbakır‘da  PKK örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek, örgütün kullandığı barınak, sığınak, depo olarak kullandıkları bölgeleri tespit ederek malzemeleri ortaya çıkarmak için son zamanların en kapsamlı operasyonlarından biri dün gece saatlerinde Lice, Hani, Hazro, Silvan, Kocaköy ve Kulp ilçelerinin ıssız yerlerinde başlatıldı. Şuanda toplam sayısı 33 tane köye dün ve bugün sokağa çıkma yasağının gelmesi sonucu operasyonlara hız kazandırıldı. Jandarma, P.Ö.H (Polis Özel Harekatı) timlerinin bulunduğu toplam 5.000  personel bölgeye sevk edildi.

Bombalı Araçlar Lice’de Hazırlanıyor

Son zamanlarda özellikle işleklerde patlatılan bombalar sonucu bir çok vatandaşımız hayatını kaybetmiş durumda. Bu patlamalara sebep olan bombalı araçların hazırlandığı bölge, Lice ilçesi olurken bu  bölgeye yapılan baskı artırılmış durumda. Diyarbakır-Bingöl karayoluna güvenlik nedeniyle 5 kilometrede bir kontrol noktaları kuruldu.

Uyuşturucu Tarlaları Hedefleri

Yapılan operasyonda PKK yuvalarının imha edilmesinin yanı sıra, bölgede bulunan uyuşturucu tarlalarının da güvenlik güçleri tarafından yok edildiği belirtildi. Bu süre zarfında operasyonların olduğu bölgelere asker sevkiyatının bugünde sürdüğü gözlemlendi.

Muş’ta Operasyon Başladı

Muş Valiliğinin Kayalısu köyüne ilan ettiği sokağa çıkma yasağı ile birlikte köyün kırsal alanlarında “PKK’ya yönelik operasyonlar başlatıldı. Elde edilen bilgilere göre valiliğin,5442 sayılı İl İdaresi Kanunu gereğince, merkeze bağlı Kayalısu köyünde, Örtülü, Buğdaylı, Yılmaz, Dalakulig, Yıldızlı, Büyükler, Malaali, Breş, Licik ve Geliyahacike mahallelerinde, 22 Haziran’da 00.00’dan itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildiği” duyurusunun ardından hava destekli operasyonlara başlandı. Geçici olarak köy korucularını da operasyona destek vermektedir.

Valilik, operasyonun yürütüleceği bölgelerde sivillerin zarar görmemesi için söz konusu yasağa uyulmasının halkın can ve mal güvenliği yönünden önem arz ettiğini duyurmuştu.

Haberler