Daha önce görülmemiş Fidel Castro fotoğrafları

Daha önce görülmemiş Fidel Castro fotoğrafları

Amerikalı Lee Lockwood’un 1959-1969 yıllarında Fidel Castro ile yaptığı röportaj ve fotoğraflar yeniden yayımlandı. Yayımlanan fotoğraflarda Fidel Castro’nun daha önce görülmemiş fotoğrafları da yer alıyor.

ABD ile Küba arasında normalleşme adımları devam ederken Lee Lockwood’un Küba devrim lideri Fidel Castro ile yaptığı röportajlar ve Küba’nın Castro dönemindeki dönüşümünü gösteren yüzlerce fotoğraf, “Castro’s Cuba: An American Journalist’s Inside Look at Cuba, 1959–1969” adı altında Taschen tarafından yayımlandı.

Diktatör Fulgencio Batista’nın komünist isyancılar tarafından devrilmesinden bir gün önce, 31 Aralık 1958 tarihinde başlayan günlüklerde, “Devrimin ilk günlerinde ister Kübalı olsun, ister olmasın, adada bulunan herkes Castro’ya dair fikirleri fark etmeksizin umudun ruhunu hissedebiliyordu,” diyen Lockwood, adada bir hafta geçirdikten sonra Castro ile yakın arkadaş olmayı başarmıştı. Havana Devrim Meydanı’ndaki mitinglerden, Castro’nun masa tenisi oynadığı anlara kadar Castro’nun yakın çevresinde hareket eden Lockwood, o dönemde başka Amerikalı gazetecilere tanınmayan birçok hakka sahip olmuştu.

castro-beyzbol

İlk kez 1967 yılında yayımlanan gözlemler ve röportajlar, bugünlerde daha önce yayımlanmamış yüzlerce fotoğraf eklenerek Taschen tarafından yeniden yayımlandı. Ünlü devrimci liderin fotoğrafları dışında, objektifin o günlerin Küba sokaklarına da çevrildiği bu fotoğraflar, devrimi takip eden süreçte toplumun nasıl bir dönüşüm yaşadığını gözler önüne seriyor.

castro-tenis

Haberler