Darbe girişimine kaç kişi katıldı? TSK’dan açıklama

Darbe girişimine kaç kişi katıldı? TSK’dan açıklama

Genelkurmaydan yapılan bilgilendirmeye göre, FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimine 8 bin 651 askeri personel katıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri 15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan operasyonlara ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada “asker elbiseli teröristlerin sayısı 8 bin 651 TSK’nın yüzde 1,5’idir” denildi.
15 Temmuz’a ilişkin “üçüncü yazılı açıklama” olma özelliğini taşıyan duyuruda, darbecilerin; 35 uçak, 37 helikopter, 3 gemi, 3 bin 992 de hafif silah kullandığı, 74’ü tank 246 zırhlı aracın da sokağa çıkarıldığı belirtildi.

TSK’dan yapılan açıklama şu şekilde;

“TSK içerisinde yuvalanmış, büyük çoğunluğu asker elbisesi taşıyan illegal çete mensubu hain teröristler (FETÖ) tarafından, 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen alçakça, kahpece gerçekleştirilen menfur darbe girişimine katılanlar ve kullandıkları devlet malı harp, silah, araç ve gereçleri belirlenmiştir.
-Yapılan incelemede; a. Milletimize, değerlerimize, yüce Meclisimiz başta olmak tüm kurumlarımıza asker elbisesi taşıyan illegal çete mensubu hain teröristlerin (FETÖ) sayısının 8.651 olduğu (1676’sı erbaş/er, 1214’ü Askeri Öğrenci.), bu sayının TSK personel mevcudunun % 1,5’ine tekabül ettiği, dolayısıyla TSK’nın kahır ekseriyetinin bu hain girişime şiddetle karşı çıktığı zaten sayılar üzerinden de görülmektedir. b. Kullanılan harp silah araç ve malzemelerinin TSK toplam mevcuduna oranı, Uçaklarda % 7 (35 uçak bunun 24’ü muharip uçak), Helikopterlerde % 8 (37 Helikopter bunun 8’i taarruz helikopteri), Tank ve zırhlı araçlarda % 2,7 (246 Zh. Araç bunun74’ü tank), Gemilerde % 1, (3 gemi) Hafif silahlarda % 0,7 (3992 adet hafif silah) olduğu tespit edilmiştir
-Mazisi şan ve şerefle dolu, gücünü yüce Türk milletinden alan TSK içerisine sızmış illegal çete mensubu hain teröristlerin (FETÖ), ülkemize yaşattığı bu zillet ve rezalete katılan/destekleyenlerin ve kullandıkları araçların oranı genel olarak ortalama % 1.5 seviyesinde kalmıştır.
-TSK bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ülkemize ve milletimize yönelecek her türlü tehdidi bertaraf edecek güce ve kararlılığa sahiptir. Bundan kimsenin zerre kadar şüphesi olmasın. “Devlet namusumuzdur.” düsturuyla yola çıkmış olan bu vatanın evlatları bu yolda gözünü kırpmadan canlarını seve seve feda edeceklerdir.”

Haberler