Demokrasi nöbetleri bitiyor

Demokrasi nöbetleri bitiyor

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Numan Kurtulmuş, demokrasi nöbetlerinin sonuncusunun ise büyük bir katılım ile pazar günü Yenikapı Meydanı’nda yapılacağını açıkladı.

Bakanlar Kurulu, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplandı. Toplantıda, 15 Temmuz’daki askeri darbe girişimi sonrası Fethullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) karşı alınacak önlemler başta olmak üzere bu kapsamda yapılması gereken ve yapılacak düzenlemelerin ele alındığı öğrenildi. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş kritik toplantının ardından açıklama yapıyor.
15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL’e değinen Kurtulmuş “Otokratik bir sistem istediler. Tam tersine daha demokratik şeffaf ve kurumların yeniden yapılanacağı önemli bir fırsat ortaya çıkıyor” dedi. Ekonomi ile ilgili de mesajlar veren Kurtulmuş “22 Temmuz’dan bu yana göstergeler olumlu anlamda yukarıya yükselmiş ekonomi bu badireyi atlatmıştır” dedi.

TSK’nın yeniden yapılandırılmasına da değinen Numan Kurtulmuş “Bu çok iyi planlanmış bir çalışmanın sonucudur. Yeni düzenlemeler YAŞ’ın sivilleşmesi silahlı gücün tek elde toplanmasının önlenmek için atılan adımlardır. TSK’nın uzman bir orduya dönüşmesiyle ilgili de hazırlıklar yapılıyor. Yeniden yapılanma süreciyle birlikte ayrıca Türkiye’deki kamu yönetiminin sivilleşmesi için de gerekli adımlar atılacaktır. 1 yıl içinde bütün adımları hızlandırıp tamamlayacağız” diye konuştu.

Almanya’nın Köln kentindeki darbeye karşı demokrasi mitingine de değinen Kurtulmuş “Almanya’daki mitinge katılan herkese teşekkür ediyoruz. Ancak Alman makamlarının tavrını da eleştirmeden geçemeyeceğiz. NSU davası senelerden devam ederken, zamana yayılırken ne hikmettir ki Alman Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanımızın Köln’deki mitinge telekonferans ile bağlanması için bir günde karar verdi. Maşallah Alman adaletine. Dünyanın her ülkelerinde kendi ülkelerinin diasporasına hitap etmek isteyen liderler giderler ya da telekonferansla katılırlar. Sayın Cumhurbaşkanımız da daha önce mitinglere telekonferansla katılmıştı. Madem öyle onlara neden izin verdiniz?” diye tepki gösterdi.

ABD’ye de seslenen Kurtulmuş “Gülen’in iadesi için hukuken elimizden geleni yapıyoruz. ABD’lilerin empati yapmasını isteriz” dedi.

Kurtulmuş demokrasi nöbetlerinin sonuncusunun büyük bir katılım ile pazar günü Yenikapı Meydanı’nda yapılacağını açıkladı.

Haberler