“Dövizin ağustosta 7 liraya yükselmesi suikasttir” dedi, dolar 10 kuruş yükseldi

“Dövizin ağustosta 7 liraya yükselmesi suikasttir” dedi, dolar 10 kuruş yükseldi

Dün akşamki kapanışın ardından sabah saatlerinden itibaren 6.02-6.03 bandında seyreden dolar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuştuğu sıralarda 10 kuruş birden artarak 6.13’e yükseldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında konuştu. “ABD yönetiminin ülkemizle ilgili açıkladığı olumsuz kararlardan sonra alçak bir saldırı ile karşı karşıya kaldık” diyen Erdoğan, “Dövizin ağustosta 7 liraya yükselmesi suikasttir” ifadesini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle;

“Türkiye, 24 Haziran seçimlerini başarıyla geride bırakarak demokatik olgunluğunu tüm dünyaya göstermiştir. Milletimiz tercihini, Cumhurbaşkanlığı’nda şahsımı, Meclis’te partimizden yana kullanmıştır, istikrar demiştir.

Biz döviz kurunun yatay seyre geçmesini beklerken tam tersi bir durumla karşılaştık. ABD’nin açıklamaları ile alçak bir döviz saldırısına maruz kaldık. Dövizdeki artış mantıkla açıklanamayacak şekilde yükseltildi. Yılbaşında, 3.8 olan, Nisan başında yaklaşık 4 olan, Haziran’da 4.6’yı bulan kuru buraya kadar anlayabilirdik. Seçimde böyle bir kıpırdanma olabilir diye baktık. Daha sonraki gelişmeleri öyle değerlendiremiyoruz.

Temmuz’da aynı seyri gösteren dövizin, Ağustos’taki yükseliş bir döviz suikasti girişimidir. ABD yönetiminin egemenlik haklarımıza saygısızlık eden tutumlarına karşılık vermedik diye oluyor. Türkiye bir kabile devleti değildir, hukuk devletidir.”

Haberler