Düğün alanını genişletmek için tarihi surlar yıkıldı

Düğün alanını genişletmek için tarihi surlar yıkıldı

İstanbul Fatih Belediyesi’ne ait Topkapı Sosyal Tesisleri’ni genişletmek için surlar tahrip edildi. Bazı duvarların iş makineleriyle yıkıldığı alanda düğün yapılıyor!

Topkapı Sosyal Tesisleri’ndeki düğünler daha önce de gündeme gelmişti. Yapılan çalışmayla düğün alanı genişletildi. İstanbul’daki en eski yapılardan biri olan ve UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınan 1600 yıllık surlar, adeta bir tarih katliamına kurban ediliyor. Surların bitişiğinde inşa edilen ve açıldığı ilk günden beri tartışmalara neden olan Fatih Belediyesi’ne ait Topkapı Sosyal Tesisleri’nin düğün alanını genişletmek için surlar tahrip edildi.

Sözcü’nün haberine göre Fatih Belediye Meclisi’nin CHP’li Üyesi Fazıl Uğur Soylu, “Dış surların kenar duvarları yıkılıp yeni malzemelerle dekoratif bir şekilde yapıldı. Yasal işlem başlatacağız. Surlar ya tahrip ediliyor ya da yıkıntı olarak bırakılıyor” dedi. Arkeologlar Derneği’nden Yiğit Özer ise “Bu müdahalelerin evrensel koruma ilkelerine göre doğru olmadığı açık” diye konuştu.

Haberler