Dünya futbolu yasta! Johan Cruyff hayatını kaybetti

Dünya futbolu yasta! Johan Cruyff hayatını kaybetti

Hollandalı efsanevi futbol adamı Johan Cruyff hayatını kaybetti.

Hollandalı efsanevi futbol adamı Johan Cruyff hayatını kaybetti.

Ajax altyapısında yetişen, Ajax, Barcelona ve Hollanda Milli Takımı’ndaki performanslarıyla futbolseverlerin unutamadığı isimler arasında giren Johan Cruyff, 68 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Aktif futbolculuk kariyerinin ardından Ajax ve Barcelona takımlarında teknik direktörlük yapan Cruyff, son olarak 2009-2013 yıllarında Katalonya’yı çalıştırmıştı. Cruyff, sarı saçları ve çalımları sebebiyle “Sarı Fare” lakabıyla anılıyordu.

Cruyff, geçtiğimiz şubat ayında akciğer kanserine yakalandığını ancak tedavisinin iyi gittiğini açıklamıştı. Hollandalı efsane, o dönemde yaptığı açıklamada, “İlk testlerin sonucu pozitif çıktı. Henüz bitmeyen bir maçın ilk yarısını 2-0 önde tamamlamış gibiyim” ifadesini kullanmıştı.

Futbolculuk kariyerinin ardından Barcelona’da teknik direktör olarak görev yaptığı 1991 yılında bypass ameliyatı geçiren Cruyff, bu operasyonun ardından sigarayı bırakmış ve sigara karşıtı kampanyalara destek vermişti.

Uzun yıllar Ajax’ta farklı görevlerde bulunan Cruyff, geçtiğimiz kasım ayında yönetimle ters düştüğü gerekçesiyle Amsterdam ekibindeki danışmanlık görevinden ayrılmıştı.

Haberler