CWUR Dünyanın en iyi 1000 üniversitesini belirledi

CWUR Dünyanın en iyi 1000 üniversitesini belirledi

The Center for World University Rankings (CWUR) 2016 Dünyanın En İyi 1000 Üniversitesi’ni sıraladı. Türkiye’de en çok puan alan Orta Doğu Teknik Üniversitesi olurken Selanik Aristotle Üniversitesi son yıllarda gösterdiği yükseliş dikkat çekti

Toplam 25bin Üniversite analiz edilerek ilk bini beliredi

CWUR, toplam 25.000 üniversiteyi analiz ederek en iyi 1000’i belirledi. Üniversiteleri analiz ederken eğitim kalitesi, mezun istihdamı, öğretim elemanı kalitesi, yayın, araştırma etkisi, atıf ve alınan patentler gibi bir çok kriteri göz alına aldı. Türkiye’den toplam olarak 10 üniversite bu sıralamada ye ralırken ODTÜ 525, İstanbul 652 ve Hacettepe 668. olmayı başardı. Orta Doğu Teknik, İstanbul, Hacettepe ve Gazi Üniversiteleri geçen yıla göre puanlarını kaybederken İstanbul Teknik, Ankara, Ege, Boğaziçi ve Bilkent Üniversiteleri puanlarını yükseltmeyi başardılar. Geçen seneki sıralamada olduğu gibi ilk sırada Harvard Üniversitesi yer aldı. Stanford Üniversitesi ikinci ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ise üçüncü oldu. Yunanistan‘da bulunan Selanik Aristotle Üniversitesi‘nin gösterdiği yükselişte herkesin dikkatini çekti.

En iyi üniversiteye sahip ülke açık ara ile ABD oldu

Yapılan sıralamada ABD en iyi 1.000 Üniversite arasına 224 üniversitesini sokmayı başarırken çin 90 Üniversitesi ile ikinci oldu. Birleşik Krallık ise listeye 65 üniversite sokarak Avrupa’da lider, dünyada ise üçüncü sırada yer aldı. Listede ilk 10’da ABD sekiz yükseköğretim kurumu ile temsil edilirken, Birleşik Krallık’tan ise Cambridge ve Oxford dünyanın en iyi 10 üniversitesi arasına girdi.

2016 EN İYİ 1.000 ÜNİVERSİTESİ LİSTESİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Yurtdışına Giden öğrenci sayısı artıyor

Özellikle son yıllarda Üniversite için yurt dışı eğitim tercih edenlerin sayısı artıyor. Özellikle yakın, ekonomik ve kültür yakınlığı sebebiyle Yunanistan aşırı rağbet görüyor.

Uzmanlar artışın nedenlerini şöyle açıkladı:

“En büyük sebebi Türkiye’nin şu an içinde bulunduğu belirsiz ve güvensiz ortam. Aileler çocuklarının derslerine yoğunlaşabilecekleri huzurlu ve güvenli bir ortamda güzel bir öğrencilik hayati geçirerek eğitim almalarını tercih ediyorlar. Mezuniyet sonrası iş bulma imkânları, daha kaliteli eğitim, artan döviz kurlarına rağmen öğrencilerin yurtdışını tercih etmelerinin önemli sebepleri. Birçok veli Türkiye’de iyi bir eğitim hayali kurdukları çocukları için anaokulundan beri harcadıkları rakamın üstüne bir de TEOG ve LYS sınav hazırlık maliyetlerini de eklemektense iyi bir eğitim için garantili çözüm olarak yurtdışı eğitimi tercih ediyorlar.”

Üniversite rektörleri bu sıralama hakkında açıklama yaptılar

5-10 üniversite ile bu iş olmaz

Prof. Dr. Ahmet Acar (Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörü): Bu sıralamaları bir güzellik yarışmasına çevirmememiz gerekiyor. Çeşitli derecelendirme kuruluşları farklı kriterleri dikkate alıyor. Bizim genellikle sıralamalarda en büyük dezavantajımız öğretim üyesi sayımızın öğrencilerde olduğu kadar hızlı artmıyor olması. Bu kriterden genellikle puan kaybediyoruz. Bu sıralamada da gerilediğimizi görüyoruz. Bu bizden kaynaklı değil, diğer dünya üniversiteleri ile ilgili bir durum. Çünkü ODTÜ son 8 yılda yayın sayısını yüzde 70 arttırdı, ayrıca AB’den araştırma için tüm üniversitelere gelen bütçenin yüzde 20’sini ODTÜ kullanıyor. Bu noktalarda birkaç yıl içinde gerilemedik, aksine önemli bir yol aldık. Dünya sıralamalarında daha iyi yerlere gelmek istiyorsak bu 5-10 üniversitenin yapabileceği bir iş değil. Bunun için daha fazla sayıda yükseköğretim kurumuna ihtiyaç var. Ancak bu sayede daha iyi yerlere gelebiliriz.

İlk 500’e birçok üniversite girecek

Prof. Dr. Erkan İbiş (Ankara Üniversitesi Rektörü): Üniversiteler değerlendirilirken birçok parametreye bakılıyor. Bunların başında uluslararası program ve projelerin sayısı, öğrenci ya da akademisyen değişimlerinin oranı, uluslararası ortak projelerin varlığı gibi kriterler yer alıyor. Üniversitesimiz uluslararası arenada istikrarlı bir şekilde yükseliyor. Bu sıralamalar çok önemli. İmkanların arttırılmasıyla gelecekte ilk 500’e daha çok üniversite girebilecek. YÖK uluslararasılaşmaya çok önem veriyor. Yaptığımız işbirlikleriyle ülkemizi tanıtıyoruz. Türkiye’de bakış açısı, algı değişiyor. İlk sıralarda yer alan üniversitelere baktığınız zaman köklü üniversiteler ve bize göre daha derin bir tarihe sahipler.

Sıralama kriterleri dikkate değer

Prof. Dr. Mahmut Ak (İstanbul Üniversitesi Rektörü): Sıralama kuruluşları farklı alan ve göstergeleri dikkate alıyor. Hepsi prestijli kuruluşlar. İstanbul Üniversitesi olarak bunları dikkate alıyor, takip ediyoruz. Bazı sıralamalarda büyüklük dezavantaj olabiliyor. Büyüklüğün avantaj olduğu sıralamalarda Türkiye’deki üniversiteler arasında birinci oluyoruz. CWUR sıralamasında İlk 1000 içinde 652’nciyiz. Türkiye’de ilk 1000’e giren 10 üniversitevar. ODTÜ birinci, biz ise ikinci sıradayız. Dünyada ise ilk yüzde 2.7’lik dilimde yer alıyoruz. CWUR, 2012’de kurulmuş olmasına rağmen kriterleri dikkate değer. Ağırlıkları iyi düzenlenmiş. Ödül, patent, eğitim kalitesi, akademisyen kalitesi, istihdam, akademisyenlerin istihdam edildikleri pozisyon, maaş gibi oldukça kapsamlı kriterler mevcut. O nedenle bu sıralamayı önemsiyoruz.

Eğitim kalitemizi sürekli iyileştirmeliyiz

Prof. Dr. A. Haluk Özen (Hacettepe Üniversitesi Rektörü): Türk üniversiteleri arasında puan farkları çok düşük olmasına rağmen küçük farklar 50-100 sıra değişikliği anlamına gelebiliyor. Hacettepe Üniversitesi 14 fakülte ve 14 enstitüsü ile ülkemizde benzeri az bulunur büyüklüğe sahip. Bu çeşitliliğin üniversite sıralamalarında hem olumlu hem de olumsuz etkileri olabiliyor. Bu nedenle sıralama ölçütlerinde kullanılan parametreler en doğru ölçümleri yapamayabiliyor. Ancak üniversite olarak elbette bu sıralamaları önemsiyoruz ve bunları kendimizi değerlendirmek için takip ediyoruz. Sıralamalarda üst sıralarda yer almak için eğitim kalitemizi daha da iyi bir hale getirmeli ve uluslararası platformlarda daha da görünür hale gelmeliyiz.

LYS Sonuçlarını bekleyenler”LYS saat kaçta açıklanacak“adlı haberimizi okuyabilirler.

Haberler