Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın balkon konuşması (video)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın balkon konuşması (video)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan beklenen balkon konuşmasını yaptı. Erdoğan bugünkü balkon konuşmasında da 2007’ye benzer mesajlar verdi. Başbakan Erdoğan’ın balkon konuşması / Video…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan beklenen balkon konuşmasını yaptı. Erdoğan bugünkü balkon konuşmasında da 2007’ye benzer mesajlar verdi. Başbakan Erdoğan’ın balkon konuşması / Video…

Aziz milletim, sevgili kardeşlerim, değerli yol arkadaşlarım. Burada, Ankara’da, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi’nden hepinizi muhabbetle selamlıyorum. 81 vilayetimizi, 74 milyon vatandaşın tamamını sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Tokyo’dan Viyana’ya kadar, Paris’ten Toronto’ya kadar, 5 kıtadaki tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımı, soydaşlarımızı selamlıyorum. Gözlerini Türkiye’ye çevirmiş, gelecek haberleri heyecanla takip eden, Bağdat, Şam, Amman, Kahire, Tunus, Saraybosna, Üsküp, Bakü, Lefkoşe ve diğer tüm dost ve kardeş başkentleri ve dost halkları buradan muhabbetle selamlıyorum.

12 haziran 2011 seçim sonuçları ülkemize milletimize, bütün coğrafyamıza, tüm dünyaya hayırlı olsun. Bu sonuçlar, inşallah bölgemizde ve dünyada barışa, adalete, huzur verici istikrara katkı sağlasın diyorum. Bütün milletimi bugün, katılım noktasında gösterdikleri özellikle cesaret ve ciddiyet noktasında sandığa giden ve oy kullanan tüm vatandaşlarımıza yürekten şükranlarımı sunuyorum.

Uzak diyarlardan, gurbet ellerden gelip, vatanında oy kullanan kardeşlerimize, vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Seçimlerde yer alan tüm kamu görevlilerine, güvenlik güçlerine, sandık görevlilerine, müşahitlere ayrıca teşekkür ediyorum.

Adalet ve Kalkınma Partisi olarak bugün çok farklı heyecanları aynı anda yaşıyoruz. Bir kez daha Türkiye’deki her iki seçmenden birinin oyunu almış olmanın heyecanını yaşıyoruz. (kıskananlar çatlasın sesleri) Kardeşler, çatlamasın. Onları da kucaklayacağız. Onları da aramıza alacağız. Zira böyle yaptığımız için kucakladığımız için, demokrasi tarihimizde çok partili dönemde nadir rastlanan bir biçimde üçüncü dönem milletimizden yetki almanın heyecanını yaşıyoruz.

Biz vurmaya değil sevmeye geldik. Karşılık bulduğumuzda aynen bu yola devam edeceğiz. Karşılığını bulmadığımızda da sadece cevabını verip geçeriz. 2007’de 16 milyon kişinin oyuna mazhar olmuşken bugün oyumuzu 5 milyon artırarak 21 milyon seçmenin oyunu almış olmanın bahtiyarlığı içindeyiz.

22 temmuz seçimlerine göre oy oranını artırmış olmanın heyecanını yaşıyoruz. Aziz milletimizin bize olan güveninden dolayı buradan ayrıca teşekkür ediyorum. Şunu buradan tüm samimiyetimle ifade etmek istiyorum, AKP’ye oy vermiş olsun ya da olmasın tüm milletimize şunu tüm içtenliğimle söylüyorum. 12 Haziran 2011 seçimlerinin galibi hiç şüphesiz Türkiye’dir. Bu aziz millettir. Bugün bir kez daha Türkiye kazanmıştır. Bugün bir kez daha demokrasi kazanmıştır. Bugün bir kez daha milli irade kazanmıştır. Topyekün millet kazanmıştır. Bugün millet mührü elini almış ve son sözü söylemiş, son kararını vermiştir. Millet bütün tartışmalara, soru işaretlerine, tereddütlere, bütün gerginliklere son noktayı koymuştur. Bugün benim Türk kardeşim, Kürt kardeşim, Zaza, Arap, Roman, tüm kardeşlerim 74 milyon kazanmıştır. Bugün işçiler kazanmıştır, memurlar kazanmıştır, emekliler kazanmıştır, çiftçim, köylüm, engellim kazanmıştır, tüm genç kardeşlerim, tüm yavrularımız kazanmıştır. Yoksul kardeşim, kimsesiz kardeşim kazanmıştır, bugün küresel ölçekte mağdurların umudu kazanmıştır. İnanın bugün İstanbul kadar Saraybosna da kazanmıştır, İzmir kadar Beyrut kazanmıştır. Ankara kadar Şam kazanmıştır. Diyarbakır kadar, Ramallah, Batı Şeria, Kudüs, Gazze kazanmıştır. Bugün Türkiye kadar, Ortadoğu, Kafkasya, balkanlar, Avrupa kazanmıştır. Bugün demokrasi, özgürlük kadar, barış, adalet, istikrar kazanmıştır. Bu milletin bir evladı olarak şunu da büyük bir gururla ifade etme durumundayım, Türkiye bölgesine örnek teşkil edecek bir demokratik olgunluğa ulaşmıştır. Allah onlardan razı olsun, mekanları cennet olsun Adnan Menderes’in, Fatin Rüştü Zorlu’nun, Hasan Polatkan’ın canlarını feda ettikleri demokrasi bu ülkede sarsılmaz bir güce ulaşıyor. Merhum Turgut Özal’ın özlemleri artık yerini bulmuştur. Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarını nbina ettikleri Türkiye Cumhuriyeti, kuruluş felsefesine uygun bir şekilde güçlü demokrasisiyle muasır devletler seviyesine ulaşmıştır. Acılarla dolu demokrasi tarihimiz bugün artık çok farklı bir konuma ulaşmış, yaşanan tüm acılar, canlarını yitiren, özgürlüklerini yitiren, tüm kardeşlerimizin ruhu bir nebze olsun şad olmuştur.

Çetelerin istikamet çizdiği Türkiye Allah’ın izniyle, milletin takdiriyle artık geride kalmıştır geride. Benim milletim tartışmasız seçimi kazanmıştır. Milli irade üzerindeki vesayet, hukuk dışılık, üstünlerin sultası yine tartışmasız şekilde kaybetmiştir. Türkiye’nin önüne yepyeni ve tertemiz bir sayfa açılmıştır. Şundan herkesin emin olmasını istiyorum, yeni AK Parti hükümeti AK Parti’ye oy verenlerin değil tüm Türkiye’nin hükümeti olacaktır. Türkiye’nin 780 bin kilometre karesinde yine AK Parti farkı var. Batıda da var doğuda da var. 7 bölgenin tamamında Ak Parti birinci parti. Neden? Çünkü biz kimseyi dışlamadık. Kimseyi ayırmadık. Herkesi kucakladık. Yaradılanı yaradandan ötürü sevdik. Milletin fertleri arasında hiçbir ayrım yapmadık. Demokrasinin standartlarını yükseltmenin gayretinde olduk. 74 milyonun kardeşçe, bir ve beraber yaşayacağı bir Türkiye inşa etmenin çabası içinde olduk.

74 milyonun her bir ferdinin yaşam tarzı, inancı, değerleri, bizim üzerimizde mübarek bir emanettir. Bize oy verenlerin de vermeyenlerin de yaşam tarzını, inanç ve değerlerini onurumuz, namusumuz, şerefimiz olarak göreceğimizden hiç kimsenin ama hiç kimsenin kuşkusu, şüphesi, tereddütü olmasın.

Hangi partiye oy vermiş olursa olsun her kardeşimizin huzur, güven, barış, adalet içinde yaşamını idame ettireceğinden hiç kimsenin şüphesi olmasın. Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır. Milletimizden aldığımız güçle, yetkiyle, demokrasi daha ileri standartlara kavuşacak, özgürlükler çok daha genişleyecek, herkes kendisini çok daha rahat ifade edecektir. 74 milyonun böyle bir gönül huzuru içinde olmasını yürekten temenni ediyorum. Sorumluluğumuz çok daha artmıştır.

Muhalefet partilerinin de bu noktada, meydandaki vaatlerini, sevindirici umut verici bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. 330’un altında milletvekili çıkarıyoruz diye biz kapımızı kapamayacağız. Ana muhalefet ve muhalefete gideceğiz kabul ederlerse, kabul buyururlarsa oturup uzlaşmayla parlamento dışındaki partiler, STK’larla, medyayla tüm akademisyenlerle bu alanda sözü olanlara, en geniş anlamda istişare ve uzlaşma arayışı içinde olacağımızı daha bu akşamdan ifade ediyorum.

Meydanlarda ifade ettiğimiz gibi sivil, katılımcı, özgürlükçü bir anayasa’yı hep birlikte yapacağız. Bu anayasada herkes kendisini bulacak. Doğu kendisini bulacak, batı kendisini bulacak, kuzey bulacak, güney bulacak. Velhasıl milletim işte bu benim anayasam diyecek.

Bu anayasa Türkiye’nin her zerresine milletimin her ferdine hitap edecek. Yeni anayasa milletin her bir ferdini birinci sınıf olarak görecek. Her kimlik, her değer, herkesin özgürlük demokrasi barış ve adalet talebine bu anayasa karşılık verecek. Bu anayasa Türk’ün, Kürt’ün, Zaza’nın, Arap’ın Çerkez’in, Roman’ın, Alevi’nin Sünni’nin, azınlıkların yani 74 milyonun anayasası olacak.

Başladığımız hiçbir işi bugüne kadar yarım bırakmadık. Bütün yatırımlarımızı hızla devam ettirecek ve tamamlayacağız. Yeni yatırımlarımızı hemen başlatacağız. Sosyal kesimlerin taleplerine bu dönemde çok daha fazla karşılık üreteceğiz. Yoksulu, engelliyi, kadın ve çocukları, gençleri çok daha fazla gözeteceğiz. Milli birlik ve kardeşlik sürecine hız verecek annelerin gözyaşlarını durdurmak için çok daha büyük bir gayretle çalışacağız. Bölgesel ve küresel meselelerde çok daha aktif olacağız. Ret politikalarını, inkar politikalarını biz bitirdik. Barışın tesisi için daha büyük çaba harcayacağız. Bölgemizde, hak diyeceğiz, hukuk diyeceğiz, özgürlük ve demokrasi diyeceğiz.

Biz beraberiz, kardeşiz. Bunu unutmayın. Bugün hesaplaşma değil, helalleşme günüdür. Kampanya sürecinde istemeden kalbini kırdığımız, üzdüğümüz kardeşlerimiz varsa, başta şahsım ve tüm arkadaşlarım adına helallik diliyorum. Kampanya sürecinde yaşanların söylenenlerin yanlış anlamaların, incitici kelamın meydanlarda kalmasını diliyorum. İstemeden incittiğimiz siyasiler varsa onlardan da helallik diliyorum.

Ben aziz milletime, tüm siyasi partilere, hakkımı, hakkımızı helal ediyoruz.

Seçim Sonuçları 2011 ve Başbakan Erdoğan Seçim Konuşması

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=ehAvMa5-Dx4[/tube]

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=mirsGILs4J8[/tube]

 

Balkon konuşması, Başbakan erdoğan balkon, Başbakan Erdoğan Balkon konuşması, Erdoğan, Recep Tayyip Erdoğan, Recep Tayyip Erdoğan Balkon konuşması

 • MERİÇ

  İŞTE USTA ILE ÇIRAĞIN FARKI :)) YANSIN AMPÜLLER :))

 • fatih

  biz bu sonucu bekliyorduk zaten benim tek dikkatimi ceken hakkari chp mittingi bu kadar klabalık bir mitting yapan chp nasıl olurda 100/001 oy alır türkiye görsün bunları bunlar böyleler işte halk işini biliyor gerisi boşşşşşş

 • Elif

  helal olsun başbakanım sanada bu yakışırrr………..

 • efe

  büyüksün usta umud edıyorum kı sana verılen bu oylar senı seven milyonları mahcup etmez bizleri gelinebilecek en uc noktaya şasırsın umud edıyorum ki ulkemızde aç işsiz evsiz insan bırakmaz atalarımıza ecdadımıza tarıhımıze ve kımlıgımıze yakısır bir insan olmaya devam edersin saygı ve sevgilerimi iletiyorum “ALLAH” yardımcın olsun

Haberler