Erdoğan Washington’da Musevi temsilcilerle görüştü

Erdoğan Washington’da Musevi temsilcilerle görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Washington’da, St. Regis otelinde, ABD’deki Musevi kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan heyeti kabul etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Washington’da, St. Regis otelinde, ABD’deki Musevi kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan heyeti kabul etti.

ABD’deki Musevi kuruluşların temsilcilerinden oluşan heyeti konakladığı St. Regis Oteli’nde kabul eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batı’da ırkçılığın yükselişe geçtiğine işaret ederek, “Maalesef anti-semitik, islamofobik ve yabancı düşmanı akımlar giderek siyasetin çeperinden merkezine yerleşiyor. Bunlara karşı ortak mücadele etmemiz şarttır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Musevi heyetini kabulüne; B’nai B’rith Yönetim Kurulu Başkanı Peter Perlman, İtibarsızlaştırmayla Mücadele Birliği Ulusal Direktörü Marvin Nathan, İtibarsızlaştırmayla Mücadele Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Jonathan Greenblatt, Başkanlar Konferansı Eski Başkanı Richard Stone, Başkanlar Konferansı Başkan Yardımcısı Malcolm Hoenlein, Dünya Yahudi Kongresi Başkan Yardımcısı Robert Singer, AIPAC Başkanı Robert Cohen, AIPAC Siyasi İşler Direktörü Arthur Abramson, Washington Musevi Cemaati İlişkileri Kurulu İcra Direktörü Ron Halber, Georgetown Üniversitesi Öğretim Görevlisi Brenda Shaffer katıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç’ın da hazır bulunduğu kabulde; başta Türkiye ve Belçika’daki son terör saldırıları olmak üzere törerle mücadele, Musevilerle ilişkiler, ABD, İsrail ve Türkiye arasındaki ilişkiler, Filistin’in durumu, Türkiye-AB ilişkileri, mülteciler meselesi, anti-semitizm ve islamofobi konuları ele alındı.

Kabulde yaptığı konuşmada, Batı’da ırkçılığın yükselişe geçtiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Maalesef anti-semitik, islamofobik ve yabancı düşmanı akımlar giderek siyasetin çeperinden merkezine yerleşiyor. Bunlara karşı ortak mücadele etmemiz şarttır” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Reuven Rivlin’le yaptığı telefon görüşmesine de atıfta bulunduğu kabul sırasında, Musevi kuruluşlarının temsilcileri de İstanbul’daki saldırılar nedeniyle Türkiye’ye taziyelerini yineleyerek, saldırıda hayatlarını kaybeden ve yaralanan İsrail vatandaşlarının naklindeki özen ve ilgiden dolayı teşekkürlerini sundular.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve konukların, bazı konularda yaklaşım farklılıkları söz konusu olsa da, bir araya gelerek samimi bir şekilde konuşmanın ilişkileri güçlendirme açısından önemli olduğunu vurguladıkları görüşmede; Musevi kuruluşların temsilcileri Kudüs’te Harem-i Şerif’teki ihlallere ilişkin haberlerin dezenformasyon olduğunu ileri sürerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Türkiye’nin elindeki bilgilerin tam aksi yönde olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelen ABD’deki Musevi kuruluşlarının temsilcileri, görüşmeden memnuniyet duyduklarını belirtti.

Erdoğan, konakladığı St. Regis Oteli’nde ABD’deki Musevi kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

Toplantıya katılan Yahudi lobi kuruluşu Anti Defomation League üyesi Ken Jacobson, toplantının ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, görüşmeyi Türkiye ile İsrail arasındaki geçmişe dayanan ilişkileri görüşmek için bir fırsat olarak nitelendirdi.

Türkiye ile İsrail arasındaki farklılıkların giderilmesine yönelik görüşmelerin sürdüğünü hatırlatan Jacobson, “Bunların üstesinden gelineceğini umut ediyoruz. Bu çabaları destekliyoruz. Olumlu şekilde ilerlemesi için bir potansiyel bulunduğunu görüyoruz. Biz ABD’li Yahudiler de buna destek veriyoruz” diye konuştu.

Taksim’deki terör saldırısını hatırlatan Jacobson, terörle mücadele konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve Türkiye’nin önemli adımlar attığını söyledi. Erdoğan’ın bu konudaki çabalarından duydukları memnuniyeti ifade eden Jacobson, “Ümit ediyoruz ki Türkiye ile İsrail arasındaki sorunlar ortadan kalkacak ve eskiden olduğu gibi iyi bir seviyeye gelecek. İki ülke arasında ortak çıkarlar var, aşırıcılık ve terörle mücadele bunlar arasında. Bu aynı zamanda ABD’nin de söz konusu ülkelerle ortak çıkarı” dedi.

– “Karmaşık ve hassas konular ele alındı”

Büyük Amerikan Yahudi Kuruluşları Başkanlar Konferansı Başkan Yardımcısı Malcolm Hoenlein ise görüşmenin olumlu geçtiğini belirtti.

Karmaşık ve hassas konuların ele alındığını ifade eden Hoenlein, görüşmenin tarafların birbirini anlaması bakımından önemli olduğunu kaydetti.

Aralarında terör saldırılarının da bulunduğu önemli konuların dile getirildiğini anlatan Hoenlein, Taksim’deki saldırıda hayatını kaybeden ve yaralanan İsrail vatandaşlarına yönelik destekten duydukları memnuniyeti ifade etti. Hoenlein, “Yahudi toplumuna yönelik terör tehditlerine karşı Sayın Cumhurbaşkanı’nın aldığı önlemlerden memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.

Hoenlein, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin düzeltilmesinin hayati önem taşıdığını, iki ülkenin, bölgenin iki önemli aktörü olduğunu söyledi.

Haberler