Evlilik turizminin umudu Hindistan pazarı

Evlilik turizminin umudu Hindistan pazarı

Hintli düğün organizatörleri, genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında yapılan renkli Hint düğünleri için rotalarını Türkiye’ye çevirdi.

Hintli düğün organizatörleri, genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında yapılan renkli Hint düğünleri için rotalarını Türkiye’ye çevirdi.

Wedding City Genel Müdürü Gülseren Özdemir, turizmi bütün seneye yayan Hindistan ve Pakistan pazarlarını evlilik turizmi açısından geliştirmeleri gerektiğini bildirdi. Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hindistan pazarında 3 yıldır sürdürdükleri Ar-Ge çalışmaları sonucunda, Antalya’nın, evlilik turizminde ülkede söz sahibi haline geldiğini söyledi.

Hindistan’ın 4 büyük düğün operatörünü Antalya’da ağırladıklarını anlatan Özdemir, operatörlerin temsilcilerine otellerin yanı sıra ören yerlerini, Kaleiçi’ni, akvaryumu ve Olimpos teleferiğini gezdirdiklerini kaydetti.

Hintli düğün organizatörlerinin Antalya’daki otellere hayran kaldığını dile getiren Özdemir, “Düğün partnerlerimiz otelleri ve tarihi alanları görünce çok heyecanlandılar. Antalya’da renkli ve çeşitli düğünlerin yapılabileceğini söylediler.” dedi.

Hint düğünlerinin ilkbahar ve sonbaharda sıklıkla yapıldığına değinen Özdemir, “Turizmi bütün seneye yayma fırsatı veren Hint ve Pakistan pazarlarını evlilik turizmi açısından geliştirmemiz gerekiyor. Hindistan’da 250 düğün operatörü ile bağlantı kurduk, anlaşmalar yapmaya çalışıyoruz ancak en büyük sorun, aktarmalı uçakla Antalya’ya gelmek istemiyorlar. Geleneksel düğün eşyalarının ve özel giysilerinin aktarmalarda yaşayabileceği olumsuzlukları göze almak istemiyorlar. Bu nedenle 400-500 kişilik düğün gruplarını kaybediyoruz.” diye konuştu.

Özdemir, evlilik turizminin katma değerinin yüksek ve turizmi 12 aya yayma fırsatı sunan önemli bir alternatif olduğunu bildirerek, şunları kaydetti:

“Hint düğün grupları Sri Lanka ve Tayland’dan çok ekonomik teklifler alıyor ve uçuş mesafesi daha yakın olduğu için bu ülkeye düğün grupları koyuyorlar. Zengin aileler ise Dubai’ye gitmeyi tercih ediyor. Bu durumu yavaş yavaş tersine çevirmeye başladık. Bu pastadan Türkiye yeterli payı henüz alamıyor. 5 yıldızlı otellerimizi iyi tanıtır ve kaliteli hizmet verirsek bu pastadan daha fazla pay alabiliriz.”

“Evlenecek çiftler düğünleri için ciddi bütçeler ayırıyor”

Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle yıllardır dünyanın çeşitli ülkelerinde tanıtım çalışmaları yaptıklarına değinen Özdemir, Antalya’nın doğal güzellikleri ile rakip kentlerden daha şanslı olduğunu dile getirdi.

Özdemir, evlilik turizminin Antalya’ya yeni bir soluk getirdiğini vurgulayarak, “Evlenecek çiftler düğünleri için ciddi bütçeler ayırıyor. Bu tarz turistler güneş, deniz ve kum için gelen turistlerden daha fazla para bırakıyor. Burada yapılan düğünleri ülkelerine dönünce anlatan çiftler Türkiye’nin de reklamını yapıyorlar. Çektikleri fotoğrafları sosyal medyadan paylaşıp tanıtımıma katkı sağlıyorlar.” diye konuştu.

Haberler