Filipinler’in devlet başkanı Noynoy Aquino görevine başladı

Filipinler’in devlet başkanı Noynoy Aquino görevine başladı

Filipinler’in devlet başkanı Noynoy Aquino görevine başladı

Filipinler’de devlet başkanlığı seçimlerini kazanan Benigno Noynoy Aquino III, yapılan yemin töreni ile görevine başladı.

Ülkenin diktatörlükten kurtulmasına yardımcı olan Corazon Aquino’nun oğlu olan Benigno Aquino, yüz binlerce kişinin izlediği bir törende devlet başkanı olarak yemin etti.

Yolsuzluk ve yoksullukla mücadeleyi programının merkezine yerleştirmiş bulunan Benigno Aquino’nun annesi Corazon Aquino, halk darbesiyle devrilen diktatör Ferdinand Marcos’un yerine iktidara gelmişti. Eski devlet başkanlarından Corazon Aquino geçen yıl vefat etmişti. Aquino III, annesinin vefatından sonra onun yolunu izleyeceğini söyleyerek, başkanlık adaylığını açıklamıştı.

Aquino III, Filipinler’de 10 Mayıs’ta 9 başkan adayının yarıştığı ve 50 milyon seçmenin oy kullandığı seçimlerin galibi oldu.

15 milyon’dan fazla seçmenin oyunu alan Liberal Parti lideri Aquino III, Filipinlerin 15. cumhurbaşkanı oldu. Devir teslim töreniyle Filipinler’in eski Devlet Başkanı Gloria Arroyo’dan görevi teslim alan Noynoy Aquino, başkanlık koltuğuna oturdu.

[media id=602 width=610 height=340]

  • Behcet ÖZDEMİR

    ülkenizi çok beyeniyorum .ülkenizsdem bir bayanla evlenmek istiyorum gelemiyor onu çok seviyorum elsa yı izin ülkeniz güze bir ülke saygılarımla

Haberler