Hindistan akıllı şehirlerine kavuşuyor

Hindistan akıllı şehirlerine kavuşuyor

Hindistan’ın artan nüfus ve gelişen ekonomisi nedeniyle şehirleri geliştirmeyi hedefleyen ‘Akıllı Şehirler’ projesi hayata geçiyor.

Hindistan akıllı şehirleriHindistan’ın artan nüfus ve gelişen ekonomisi nedeniyle şehirleri geliştirmeyi hedefleyen ‘Akıllı Şehirler’ projesi hayata geçiyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı M. Venkaiah Naidu, başkent Yeni Delhi’de düzenlediği basın toplantısında 5 yıl sürecek projenin 100 kenti kapsadığını söyledi. Bu kentlerden ilk aşamada 20’sinin adını duyuran Naidu, “Bugün kentsel dönüşüm açısından tarihi bir gündür” ifadesini kullandı. Naidu, gelecek yıl 40 kentin daha adının duyurulacağını belirtti.

Kentlerin seçiminde sonuç odaklılık ve uygulanılabilirlik dikkate alınırken vatandaş katılımının sağlanması da göz önünde bulunduruldu. Bununla beraber seçilen şehirler genellikle eyalet başkentleri oldu.

Yürüyüş alanları ve parklar

Belirlenen kentlerde yerleşim alanları yürünebilir mesafelere kurularak kentin genel yapısının açık alanlarla ve oyun parklarıyla daha sürdürülebilir hale getirilmesi planlanıyor. Böylelikle hava kirliliğinin de önüne geçilmesi, bölgesel ekonominin güçlendirilmesi ve etkileşim sağlanması hedefleniyor.

Toplu taşıma kullanımı artırılacak

Ulaşım odaklı gelişimin de ön plana çıktığı projeyle, yaya ve bisiklet yolları yapılmasının yanı sıra toplu taşıma kullanımının artırılması amaçlanıyor. Projeye göre, bu kentlerde toplu konutlar yapılarak daha fazla kişinin ev sahibi olması sağlanacak (AA).

Haberler