Hrant Dink ölümünün 9. yılında anılacak

Hrant Dink ölümünün 9. yılında anılacak

9 yıl önce bugün katledilen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, vurulduğu yerde saat 15:00’te anılacak.

9 yıl önce bugün katledilen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, vurulduğu yerde saat 15:00’te anılacak.

Hrant Dink cinayeti, tetikçisinden iktidar bloğuna varana dek işlenmiş bir cinayet olarak tarihe geçti. Dink’in vurulacağı, cinayet öncesi tam 17 defa ihbar edilmesine, bu ihbarlardan birinde Ogün Samast’ın cinayeti işlemek üzere İstanbul’a geldiği bildirilmiş olmasına rağmen önlenmedi. İstihbarat Daire Başkanlığı eski müdürü Ali Fuat Yılmazer bu ihbarın gereğini yapmadı.

Cinayetten sonra polis muhbiri Erhan Tuncel’le telefonda görüşen emniyet istihbaratçısı Muhittin Zenit, Dink suikastinin kim tarafından, ne kullanılarak nasıl yapılacağına kadar tüm ayrıntılarıyla Emniyetçe bilindiğini gösteren konuşma yaptı.

Ayrıca Trabzon Valiliği, cinayetten haberdar olmasına rağmen ihmalleri söz konusu olduğu için soruşturulmaları talep edilen polis ve jandarmalardan sadece jandarmaların soruşturulmalarına izin verdi.

Tüm bunlar yaşanırken açılan davada da birçok delil ortadan kaldırıldı, cinayete dair bulguların çoğuna erişilemedi. 5 yıl süren davanın ardından “Cinayeti azmettirmek, yardım etmek” ile suçlanan Yasin Hayal, Erhan Tuncel’in de aralarında bulunduğu sanıklara verilen cezalar Yargıtay’dan “suç örgütü var” denilerek geri döndü.

17 Eylül’de yeniden görülen davada Hrant Dink ailesi, “Biz bu davada yokuz” diyerek davadan çekildi. Tuncel, “Dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek kayıtları sildi. Soruşturmanın genişlemesini engelledi” diyerek ilk kez cinayetin Ramazan Akyürek’in çetesi ve Trabzon Jandarması’nın yaptığı bir operasyon olduğunu ifade etti.

Bu arada cinayetin sorumlusu iktidar-cemaat bloğu çatladı, pislikler ortaya saçılmaya başlandı. Cinayetteki kamu görevlilerine ilişkin ayrı bir soruşturma yürüten savcı Muammer Akkaş, Tekirdağ’a atandı ve soruşturma el değiştirdi.

Son olarak geçtiğimiz ay kamu görevlileri iddianamesi mahkemeye ulaştırıldı. Hala Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı olan Engin Dinç’in Erhan Tuncel’I soruşturmanın dışında tuttuğu, yardımcı istihbarat elemanı yaptığı, Tuncel’den Dink cinayetinin tasarlandığını öğrenip raporlara yansıtmadığı iddianamede vurgulandı. Ancak İstanbul ve Trabzon valilikleri, İçişleri Bakanlığı tek satırda bile yer almadı.

Hrant Dink, her 19 Ocak’ta olduğu gibi, vurulduğu yerde, Agos Gazetesi önünde, bugün saat 15:00’te anılacak. (sOL)

Haberler