İngiltere’de Türk diplomatlara şok

İngiltere’de Türk diplomatlara şok

İngiltere’deki yerel mahkeme, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden 7 kişinin başvurusu üzerine skandal bir karara imza attı.

İngiltere’deki yerel mahkeme, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden 7 kişinin başvurusu üzerine skandal bir karara imza attı.

Mahkeme dava açmadan, Londra’da görevli Türk diplomatların hesaplarını bloke ettirdi. Diplomatik krize sebep olacak skandal karar yüzünden elçilik çalışanları maaşlarını alamıyor.

Yeni Şafak’ın haberine göre İngiltere Kraliyet Mahkemesi skandal bir karara imza atarak, Büyükelçilik çalışanları başta olmak üzere Türkiye ile ilgili bazı hesaplara ihtiyati tedbir koydurdu. Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nden 7 kişi, Rum Mahkemesi’nde Türkiye aleyhine açtığı mülkiyet davasını İngiltere Kraliyet Mahkemesi’ne taşıdı. Rum Mahkemesi’nde Türkiye aleyhinde açtıkları 100 milyon Euro’luk davayı kazanan Rumlar, ‘Bir AB ülkesinin aldığı kararı bir başka AB ülkesi uygular’ şeklindeki mevzuattı gerekçe göstererek, Rum Mahkemesi’nin kararının İngiltere’de uygulanmasını talep etti.

Kraliyet Mahkemesi, Türkiye ile ilgili her hangi bir dava açmaksızın ve Türk tarafına hiçbir haber vermeksizin Rumların bu talebini kabul ederek, Büyükelçilik ve çalışanlarının hesapları başta olmak üzere İngiltere’deki bazı Türk hesapları bloke etti. Kraliyet Mahkemesi’nin bu kararı nedeniyle İngiltere’de bulunan diplomatik misyon görevlilerinin maaş alamadıkları öğrenildi.

İngiltere’de mahkemede görüşülmeden konsolosluk hesaplarına getirilen ihtiyati tedbir kararı, Viyana Antlaşmalar Hukuku Sözleşmesi’ne açıkça aykırı. Karar ‘diplomatik dokunulmazlıkla bağdaşmıyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni temsil eden hesaplara tedbir kararıyla ilgili olarak İngiltere ve Türkiye arasında devletlerarasında görüşmelerin sürdüğü esnada mahkemenin böyle bir karar vermesi akıllara soru işareti getirdi.

İngiltere’de mahkemede görüşülmeden konsolosluk hesaplarına getirilen ihtiyati tedbir kararı, Viyana Antlaşmalar Hukuku Sözleşmesi’ne açıkça aykırı.

Haberler