İrlanda seçimini yaptı!

İrlanda seçimini yaptı!

İrlanda’da genel seçimler için yapılan oylamada sayımların sonuna yaklaşışdı. Mevcut koalisyonu oluşturan Fine Gael ve İşçi Partisi yeniden hükümet kurmaya yetecek milletvekili sayısına ulaşamadı.

irlanda seçimİrlanda’da genel seçimler için yapılan oylamada sayımların sonuna yaklaşışdı. Mevcut koalisyonu oluşturan Fine Gael ve İşçi Partisi yeniden hükümet kurmaya yetecek milletvekili sayısına ulaşamadı.

İrlanda’nın 158 sandalyeli parlamentosuna girmeye hak kazanan 148 milletvekili belli olurken, hiçbir partinin tek başına iktidar olacak çoğunluğa ulaşayamacağı da netleşti. Başbakan Enda Kenny’nin partisi Fine Gael, önemli miktarda oy kaybetmesine karşın parlamentoda birinci parti konumunu korurken, Fine Gael’in koalisyondaki küçük ortağı İşçi Partisi ise 4’üncü parti konumuna geriledi.

İki partinin milletvekili sayıları, henüz belirlenmeyen milletvekilliklerinin tamamını kazansalar bile hükümet kurmak için gereken sayının gerisinde kalıyor.

Oy sayımının tamamlandığı bölgelerden Fine Gael 47, Fianna Fail 43, İşçi Partisi 6 milletvekili çıkarırken, 22 milletvekiline ulaşan Sinn Fein 3’üncü parti konumuna yerleşti. Son verilere göre parlamentoya şu ana dek 20 bağımsız milletvekilinin de gireceği kesinleşti.

Merkez sağ koalisyon mümkün

Seçimden en büyük iki parti olarak çıkan merkez sağ partiler Fine Gael ve Fianna Fail, matematiksel olarak koalisyon kurabiliyor ancak iki parti ülkenin 1922’de yaşadığı iç savaşın karşıt tarafları olduğundan, geleneksel olarak rekabet halindeler ve bu seçimin ardından da birlikte bir hükümet kurmaları beklenmiyor.
Fine Gail milletvekillerinden bazıları yaptıkları açıklamalarla Fianna Fail ile bir koalisyona yeşil ışık yaksalar da Fianna Fail tarafından yapılan açıklamalarda partinin böyle bir koalisyona sıcak bakmadığı yansıtılıyor.

Sinn Fein anamuhalefet olabilir

Fine Gail ve Fianna Fail arasında bir koalisyona karşı çıkanların en önemli gerekçelerinden biri, böyle bir koalisyonun Sinn Fein’i anamuhalefet partisi haline getirecek olması.

İrlanda Cumhuriyet Ordusu’nun (IRA) siyasi kanadı Sinn Fein, Kuzey İrlanda’da hükümet ortağı konumunda. İrlanda’da da bu seçimle birlikte gücünü önemli ölçüde artıran parti, adanın geleceğinde sesini daha çok yükseltecek gibi görünüyor.

Bazı siyasi gözlemciler, Fine Gail ve Fianna Fail koalisyonun alternatifinin, iki partiden birinin öncülüğünde küçük partileri ve bağımsızları çatısı altında toplayacak geniş tabanlı bir koalisyon olabileceğini belirtse de yaygın görüş bunu gerçekleştirmenin zor olacağı yönünde.

Bir başka yaygın görüş ise herhangi bir gerçekçi hükümet senaryosuna elvermeyen mevcut sonuçlara göre İrlanda’yı yeni bir seçimin beklediği şeklinde.

Haberler