İsrail Televizyonu Canlı Yayın Anında Vermiş Olduğu Görüntüler

İsrail Televizyonu Canlı Yayın Anında Vermiş Olduğu Görüntüler

İnsani Yardım Vakfı aracılığı ile Gazze’ye yardım götüren Gazze Yardım konvoyu İsrail askerleri tarafından saldırıya uğradı.

İnsani Yardım Vakfı aracılığı ile Gazze’ye yardım götüren Gazze Yardım konvoyu İsrail askerleri tarafından saldırıya uğradı.

Mavi Marmara Gemisi adlı gemiye İsraril askerlerinin düzenlediği saldırı sonucunda 16 kişinin öldüğü sanılıyor.

TAKSİM MEYDANI’NDAN CANLI YAYIN İÇİN TIKLAYIN (VIDEO)

BÜLENT ARINÇ AÇIKLAMA YAPTI (VIDEO)

İsrail askerleri, Gazze Şeridi’ne insani yardım götüren gemilere operasyon düzenledi. İsrail özel televizyonları canlı yayın sırasında ölü sayısını 16 olarak belirtti.

İsrail televizyonunda canlı yayın anındaki görüntüleri sizlerle paylaşıyoruz.

İsrail Televizyonu Canlı Yayın Anındaki görüntüler:

[media id=495 width=610 height=340]

İşte subayın açıklamaları:

Deniz askeriyesi tarafindan abluka altina alinan, tehlikeli bir bölgeye girmek üzeresiniz. Gazze’nin kıyı bölgesi ve Gazze limanı tüm deniz trafiğine kapatıldı. İsrail hükümeti hayırsever insanların Gazze’nin sivil toplumuna yardım göndermesini destekliyor ve sizi Ashdod limanına davet ediyoruz.

Erzakların gönderilmesi yetkililerin uyguladığı bazı kurallara göre ayrılacak ve  kara geçişinden gerekli kişilere sizin gözlemciliğinizin altına teslim edilecektir. Bundan sona  geldiğiniz gemilerle kendi limanlarınıza dönebilirsiniz.

İŞTE MAVİ MARMARA GEMİSİ’NDE YARALANANLARIN HASTANELERE NAKİL GÖRÜNTÜSÜ;

[media id=498 width=610 height=340]

İsrail’de yayınlanan Ha’aretz gazetesinden Gideon Levy’nin İsrail’in yardım gemilerine baskınından önce yayınlanan analizi;

Barış filosu barış getirmeyecek ve Gazze’ye ulaşmayı bile başaramayacak. İsrail’in planı gemileri Aşdod Limanı’na sürüklemeyi içeriyordu ama bizi yine aptallığın ve hataların kıyısına sürükledi. Bir kez daha itibarımızı zedelemek için elimizden geleni yapan ahmaklar olarak resmedileceğiz

İsrail’in propaganda makinesi umutsuz taşkınlığında yeni zirvelere ulaştı. Bu makine, Gazze restoranlarından alınmış menüleri yanlış bilgilerin eşliğinde dağıttı. Nafile bir halkla ilişkiler savaşına girerek kendisini küçük düşürdü; bu işe hiç başlamasa daha iyi olacaktı. Gazze üzerindeki etkisiz, yasadışı ve etik olmayan ablukayı sürdürmek ve ‘barış filosu’nun Gazze sahiline yanaşmasını engellemek istiyorlar. Açıklama, yalan ve taktikler ağına hiçbir zaman inanmayacak olan dünyaya izah edilecek hiçbir şey yok.
Bu lekeli lafları sadece İsrail’deki insanlar hâlâ kabul ediyor. Koro, antik dönemlerin savaş öncesi ritüellerini hatırlatan bir biçimde soru sormadan alkış tuttu. Beyaz üniformalı askerler bizim adımıza hazırlandı. Sözcü bizim adımıza aldatıcı açıklamalar yaptı. Bu grotesk sahne bizim aleyhimize. Ve hiçbirimiz performansı bozmadık.

Koro hata ve yalan şarkıları söylüyor. Gazze’de insani bir kriz yaşanmadığı söyleyen koroya hepimiz dahiliz. Gazze’deki işgalin bittiğini ve filonun İsrail’in egemenliğine yönelik vahşi bir saldırı olduğunu savunan koroya hepimiz dahiliz; filonun taşıdığı çimentoyla yeraltı sığınağı inşa edilecek ve konvoyun parasını Türkiye’nin Müslüman Kardeşleri veriyor. İsrail’in Gazze ablukası Hamas’ı devirecek ve [kaçırılan İsrail askeri] Gilad Şalit’i kurtaracak.

Propagandacıların en gülünçlerin biri olan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yossi Levy, Gazze’ye giden yardım konvoyunun uluslararası hukuku ihlal ettiğini gözünü bile kırpmadan duyururken kendisini aştı. Doğru. Aynen öyle.
Yasadışı olan şey abluka değil, filo. Gazze’deki restoranların menülerinin (böf stroganoff ve kremalı ıspanak çorbası da vardı menülerde) başbakanın ofisinden dağıtılması ve ordu sözcüsünün İsrail’in Gazze’ye gönderdiği yakıt miktarıyla övünmesi yetmedi. Propaganda operasyonu bizi ve dünyayı, işgalin bittiğine ama İsrail’in insani yardımı engellemek konusunda yasal yetki sahibi olduğuna inandırmaya çalıştı. Bunların hepsi yalan.
Bu aldatıcı kutlamayı, birazcık da olsa, sadece tek bir ses bozdu: Uluslararası Af Örgütü Gazze’deki duruma dair bir rapor yayımladı. Beş Gazzeli’den dördünün insani yardıma ihtiyacı var. Yüzlerce Gazzeli tıbbi müdahale görmelerine izin verilmesi için utanç içinde beklemekte ve şimdiden 28 kişi öldü. Bunların hepsi İsrail ordu sözcüsünün abluka diye birşeyin varolmadığına ve yardım yapıldığına dair brifinglerine rağmen yaşanıyor, fakat kimin umurunda?
Ve operasyon hazırlıkları da özellikle eğlenceli bir maskaralığa benziyor: Yedi bakan arasında hararetli bir tartışma yaşandı; hapishane hücrelerine sızmakta uzmanlaşmış komando birliği Masada’nın yanı sıra polisin özel anti-terör birliğinden ve ordudan destek almış donanma komandoları konuşlan-dırıldı; Aşdod limanında özel bir gözaltı merkezi kuruldu ve geminin ele geçiri-lip güvertedekilerin gözaltına alınma- sının yayımlanmasını engelleyeceği düşünülen bir elektronik kalkan oluşturuldu.

Ve hepsi neye karşı yapılıyor? Çoğunluğu İsrail propagandasının itibarlarını lekelemeye çalıştığı vicdanlı insanlar olan, birkaç yüz eylemciye karşı. Bu kişilerin çoğu gerçekten de, abluka bizi hiç ilgilendirmese de bunu umursayan insanlar; böyle yapmak hem hakları, hem de yükümlülükleri. Evet filo gerçekten de siyasi bir provokasyon ve protesto eylemi siyasi provokasyon değilse nedir ki?

Ve denizde karşılarında bir gemi dolusu İsrailli aptal duruyor; suda süzülüyorlar ama nereye ve niçin gittiklerini bilmiyorlar. Niçin insanları tutuklayalım ki? Çünkü öyle gerekiyor. Niçin bir abluka var? Çünkü öyle gerekiyor. Sanki Noam Chomsky olayı yeniden yaşanıyor, ama bu kez çok daha büyük çapta. [Yaklaşık iki hafta önce, dünyaca ünlü dilbilimci ve düşünür Chomsky’nin bir konuşma yapmak üzere Batı Şeria’ya girmesine izin verilmemişti.]

Barış filosu tabii ki barış getirmeyecek ve Gazze sahiline ulaşmayı bile başara-mayacak. Eylem planı gemileri Aşdod limanına sürüklemeyi de içeriyordu, fakat bizi bir kez daha aptallığın ve hatanın kıyılarına sürükledi. Bir kez daha, sadece yardımı engelleyen değil, kendi itibarımızın altını daha da oymak için elimizden geleni de yapan aptallar olarak resmedileceğiz. Eğer barış filo-sunun organizatörlerinin amaçlarından biri buysa, büyük bir zafer kazandılar.

Kudüs Ödülü’nü de almış olan Perulu ünlü yazar Mario Vargas Llosa beş yıl önce İsrail ziyaretini tamamladıktan sonra, İsrail işgalinin grotesk bir aşamaya yaklaştığını söylemişti. Kendisini bir İsrail dostu olarak gören Vargas Llosa haftasonunda, bu aşamanın abesliğin doruklarına ulaştığını görmek için buradaydı. (İsrail gazetesi, 30 Mayıs 2010)

 
Hot-Affiliates Reklamları
 • yusuf gül

  dünyada demokrasi diye bir şey yoktur her zaman güclünün kanunları geçerlidir İSRAİL DEMOKRASİSİ de böyle bir şey

 • Kamil MERT

  Türkiye’nin en ufak bir harekatı olsa tüm AB devletleri ayağa kalkar ama tık yok bu nasıl dünya böyle orda şehit olanlar insan seğilmi uyuyormusun dünya amerika o barış ödülünü neye karşılık aldın obama sahip çık köpeklerine

 • kaya

  israilliler hepiniz birer korkaksınız

 • mustafa

  sizin yaptıgınız adılık serefsızluk sız ancak bır ıkı tane gemılere saldırırsınız bızı bır ıkı tane gemı elle gecırıp bızı kızartmasanız sımdı gorucez herkes sıze karsı ya beyaz bayrak kı cekın ya da ölüm

 • mustafa

  ne ıstıyorsunuz bırakın hastalar sıfa olsun ne ne ne ne ne ne ne

 • onur

  bakın benım yazımı goren kardeslerım adamları bırakın sızın hastahanede bıraz daha hasta olur sızın havanız pıs ve son bır sey ben hazırım herkes hazırım şavaşa herkes gıbı

 • onur

  bızım zamanın da dunyaya hukum surduk bırakın sıvıllerı gelın bızı vurun osmanlı tokatı yememıssın sen bır ye gor bakalım osmanlı nasılmıs

 • duygu

  biz sonuna kadar hazırız bu savaşa türkün alahtan başka kimseden yoktur korkusu nerede dünyanın önde gelen liderleri bir harektlernde yerle bir olur israil ama bişi yapmıyorlar çünki maerka ingiltere destekliyor bu soysuzları bizim başımızdakiler değişmeden türkiyenn yaşadığı bu rezilikler bitmez HELAL OLSUN İRAN BAŞKANINA ben artık geçmişteki türklüğümün asiliğinden cesurluğndan utanoyorum ıraktada amerikaya yardım etiler bir sürü kardeşimiz öldüü böyle devam edemez birleşip yenmemiz lazım alnımızdaki bu kara lekeyi

 • rabia

  Başımızdaki devlet büyüklerine laf etmeyin,onlar ne yapması gerektiğni senden bendn iyi biliyolr,davosu hatırlatırım,önceden kimse sesini çıkaramzdı.türkiye çok değişti,güçlendi.ve israil soysuzlarınn üstesndn gelicez allahın izniyle,birlik olalm yetrki

Haberler