İşte Fenerbahçe gerçeği

İşte Fenerbahçe gerçeği

cahit__goverennNationalTurk yorumcusu Cahit Göveren, Fenerbahçe’nin şampiyon olamayacağını aylar önce NationalTurk okurları için yazmıştı. İşte detaylar;

İşte Fenerbahçe gerçeği
VARAN- 1
“Kehanette bulunmadık. Gerçeği söyledik. Fenerbahçe’de yapılan hatalı transferleri ve Sarı-Lacivertli takımın genel performansını çok önceden görerek, özetledik. ‘Fener’in şampiyonluğu hayal’ başlığı attık. Bu yoruma yaptığımızda henüz ligin 16. haftasındaydık. O tarihte hiçbir yazarın cesaret bile edemediği böyle bir yazıyı futbol kültürüyle donanımlı Spor Yazarı Cahit Göveren 23 Aralık 2015 tarihinde kaleme almıştı….”

“Fener’in şampiyonluğu hayal”

Eğri oturup, doğru konuşalım.Fanatizme hiç gerek yok. Bu Fener, bugünkü hali ve kadro yapısıyla sezon sonunda mutlu sona ulaşamaz. Uzatmadan, gerçekleri söyleyelim. Kaleci Volkan Demirel ve önündeki savunma dörtlüsü öyle – böyle durumu idare edebilir. Ama, Sarı-Lacivertli takım bu orta saha ve forvetle asla başarılı olamaz. Önce şunu kabul edelim ki, Fenerbahçe sezon başında fahiş fiyatlar ödeyerek, ya kariyeri sonlanmak üzere bulunan ya da şöhretleri çok olup, kaliteleri az olan yerli – yabancı futbolcuları kadrosuna dahil etti. Peki kim bunlar; Van Persie, Diego, Meireles, Nani, Markoviç, Souza, Alves, Kadlec ve Kjaer. Özel ve resmi müsabakalarda bu oyuncuların performansı görüldü. Bu yabancıların başarılı olduğunu kim söyleyebilir? Burada parantezi Fernandao için açmak lazım. Bu iri kıyım Brezilyalı`nın İspanyol Güiza`dan farkı var mı? Mübarek, dönünceye kadar mevsimler geçiyor. Bazı maçlarda saman alevi gibi parlayan, gayret gösterseler de becerileri sınırlı olan bu oyuncularla Fenerbahçe`nin huzurlu bir sezon geçiremeyeceği anlaşılıyor. Rastlantılar sonucu tek farkla kazanılan maçlar, oynanan savunma ağırlıklı keyifsiz futbol taraftarların da haklı olarak tepkisini çekiyor. Şu hale bakın, Fenerbahçe 16 haftada rakip fileleri 25 kez ziyaret etti. Sivasspor maçı hariç ilk yarının sonu geldi. Bugüne dek, Süper Lig tarihinde şampiyon olan her takım sezon sonu itibarıyla 65`ın üzerinde gol atarak ipi göğüslemiş. Bu istatistiki veri çok şeyi anlatıyor. Fenerbahçe bu gidişle 65 golü geçebilir mi, Çok zor. Bir başka gösterge de şu. Sarı-Lacivertli takım şu ana kadar 12 gol yemiş durumda. Hemen herkes takım savunmasının üst düzeyde olduğundan söz ediyor. Bu da yanlış bir görüş. Biz, Fenerbahçe`nin şampiyon olduğu bir sezonda kalesinde sadece 5 gol gördüğüne tanıklık ettik. Hikaye anlatıyorlar. İnsanları kandırıyorlar. Neredeyse, uçuk çalıştırıcı Periera`yı bile başarılı bulanlar var. Bu handikaplar içinde Fenerbahçe taraftarı kulübüne değil, ama bugünkü futbol takımına küstü, gönül koydu. Formalar satıldı. Kombineler alındı. Şükrü Saraçoğlu Gösteri Merkezi`ne Sarı-Lacivert kordelalı Horoz bile çıkarsan 50 bin seyirci hazır kıta. Su gibi para harcanıyor. Stat, reklam ve Lig Tv. gelirleriyle kulüp Darphane gibi. Ondan sonra git, Antalya’dan 4, Amed’den 3 ye. Mutlu`nun antrene ettiği Gaziantepspor`la, ardından Bursaspor’la berabere kal. Ikına sıkına 7 maçı tek farkla kazanabil. Zor dostum zor. Bu takımın Şampiyon olması sadece hayal. Eğer, takıma Volkan Şen monte edilirse, skor ve final pası üretemeyen mevcut yabancıların en azından bir kaçı gönderilirse, skorer bir santraforla, virtiöz bir orta saha alınırsa ve de Periera savunma anlayışına hücum zenginliği de kazandırabilirse, belki o zaman iddialı duruma gelebilir.

VARAN-2

Spor Yorumcusu Cahit Göveren Fenerbahçe`yi bekleyen tehlikeleri 15 Haziran 2015 tarihinde yer alan ‘Pereira yanlış seçim’ yazısı ile kaleme almıştı. İşte 12 ay önceki teşhis, işte Fenerbahçe gerçeği….

Pereira yanlış seçim

Aziz Yıldırım Fenerbahçe`de 18 yıldan bu yana başkanlık yapıyor. Ama, Sarı-Lacivertli takımda transferi bir türlü öğrenemedi. Baksanıza, İsmail Kartal hatasından sonra bu kez Pereira yanılgısına düştü ve deneyimsiz yabancıyı takıma Teknik Direktör yaptı. Sayın Yıldırım, iyi güzel de; Portekizli hoca Türkiye`yi, Fenerbahçe`yi, rakipleri, bu ülkenin örf-adet ve geleneklerini hiç bilmiyor ki. Ayrıca, agresif bir yapısı da var. Baksanıza, Türkiye`de ilk kez düzenlediği basın toplantısının ardından söylemleri nedeniyle şimdiden Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu`na verildi. İnanılır gibi değil. Yıllardan buyana rakiplerinin hedefi haline gelen Fenerbahçe`yi sükuna ve huzura kavuşturması gereken Aziz Yıldırım, tam tersine bir politika izlerken, Sarı-Lacivertli kulübü daha da sevimsiz duruma getiriyor. İnsanların, kurum ve kuruluşların başını yanlış tercihler yakıyor. Eğer, Aziz Yıldırım bu transfer döneminde dağıtmakta olduğu futbolcu kadrosunun Teknik Direktörlüğü`nde Ersun Yanal`la devam etseydi, şimdi o takım oyuncuları, taraftarlarıyla bütünleşip, şampiyonluk naraları atıyor olacaktı. Ama, egoları nedeniyle uç ve sivri olup, doğru tercihler yapmamakta ısrarlı olan Aziz Yıldırım Fenerbahçe`ye sportif açıdan hep el freni oldu, olmaya da devam ediyor. Akıl alacak gibi değil.

Fener`in teknik heyetinde Sportif Direktör İtalyan Giuliano Terraneo ile Teknik Direktör olarak Portekizli Vitor Pereira bulunuyor. Kim bu adamlar, bekraundları ne? Hangi başarıları yapmışlar. Ne iş yaparlar. Aziz bey, koca Fener`i yine cadı kazanına çevirdi. Geçmişten de hiç ders almıyor! Herkes çok iyi biliyor ki, daha az para harcayarak 20. şampiyonluğunu elde edip, 4. yıldızını takan Galatasaray ve Beşiktaş`ın başlarında ülke futbolunu çok iyi bilen, başarılarıyla kendilerini kanıtlamış yerli teknik direktörler bulunuyor.

Ey, Aziz Yıldırım, yeni sezondaki yarışta; Fatih Terim patentli, Şampiyon hoca Hamza Hamzaoğlu ve dünya üçüncülüğü tacı giymiş Şenol Güneş`e karşı senin Portekiz ve İtalyan`ın mı mücadele verecek? Gülerler adama. Bir teknik direktörde liderlik vasıfları son derece önemlidir. Liderlik ise agresiflikle olmaz. Sayın Yıldırım, zatıaliniz sona eren sezonun neredeyse tamamına yakınını cezalı olarak geçirdiniz!. Yeni sezonda ise bu cezalı süreci Teknik Direktör Vitor Pereira ile yaşamanız pek mümkün. Size de bu yakışır. Hayırlı olsun hayırlı. Son olarak, insanın aklına şu olasılık da geliyor. 17 yıldan bu yana Fenerbahçe`yi yönettiğini zanneden Aziz Yıldırım`ı da yöneten bizim bilmediğimiz başka güçler mi var acaba?…

Haberler