Jatomi iflas açıkladı, 40 bin kişi mağdur

Jatomi iflas açıkladı, 40 bin kişi mağdur

Popüler spor salonlarından Jatomi Fitness iflas açıkladı. Çalışanlarına mail atarak durumu bildiren Jatomi, üyelerine ise hiçbir bildirimde bulunmadı. 40 bini aşkın üyenin paralarını nasıl geri alacağı belirsiz.

Popüler spor salonlarından Jatomi Fitness iflas açıkladı. Çalışanlarına mail atarak durumu bildiren Jatomi, üyelerine ise hiçbir bildirimde bulunmadı. 40 bini aşkın üyenin paralarını nasıl geri alacağı belirsiz.

İstanbul’da oldukça popüler olan spor salonlarından Jatomi Fitness, çalışanlarına iflas ettiğini duyurarak, dün akşam bir saat içinde tüm salonlarını kapattı. Şirketten, üyelerine yönelik resmi bir açıklama yapılmazken, çalışanlara yönelik ‘iflas’ açıklaması yapıldı. Bazı şubelerin kapısına ise, yurt dışındaki yetkililerin iletişim numaraları asıldı. 40 bini aşkın kişinin mağdur olduğu belirtilirken, geri ödemelerin nasıl yapılacağı ise belirsizliğini koruyor.

İstanbul’da büyük alışveriş merkezlerinde yer alan salonun bir anda kapılarını kilitlediği ve müşterilerine konuyla ilgili herhangi bir bilgi vermediği de ifade ediliyor.

Hurriyet.com.tr’nin ulaştığı Jatomi üyelerinden biri, spor yaptıkları anda bir anda yetkililerin kendilerine gaz kaçağı var dendiğini, salonun bir anda kapatılmaya başlandığını söyledi.

Üye G.S, “Bize gaz kaçağı var derhal burayı boşaltın dendi. Biz de bir telaşla çıktık. Bir diğer arkadaşım da diğer bir şubeye gidiyordu. Oradaki şubede kapanmayla ilgili bilgi vermişler ve olaylar çıkmış. Bize resmen olay çıkmasın diye yalan söylediler” dedi.

Bir başka mağdur T.T. ise “Dün akşam 20.10 gibi A.. şubesine gittim. Kapının önü kalabalık, hocalar dışarda toplanalım falan diyor. İçeri girdim, herkes fesih formu imzalıyor. Satış temsilcisine sordum ‘şirket iflas etti’ şimdi mail geldi dedi. Hocalara soruyorum herkesin surat beş karış, onların da yeni haberleri oluyor. Personel 2 aydır maaş almıyormuş zaten. Sözleşmeme ulaşmak istedim, ana merkezde dendi. Sonra eski çalışanlardan birini aradım. Ofise girdim. Polis geldi, dosyamı bulmaya çalışırken ‘yağma’ yapıyorsunuz dedi polis. Eğer kulupten çıkmazsanız çevik kuvvet çağıracağız dediler. Ben de fotokopimi alıp çıktım. Dışarıda çalışanlar faturaları müşterilere verdiler herkes ödemesini arıyor. Hocalar eşyalarını toplayıp çıktı. Çoğu çalışan arka kapıdan çıktı.

Jatomi Fitness’ın internet sitesine girmek isteyenler ise “Site bakımda” açıklamasıyla karşılaşıyor ve herhangi bir ulaşım bulunmuyor.

Jatomi Fitness’ın iflas ettiği haberleri sosyal medyada büyük yankı buldu.

Twitter ve Facebook üzerinden kendilerinden habersiz salonlarının kapatıldığından şikayet eden üyeler ve konuyla ilgili bilgi sahibi kişiler tepkilerini gösterdi.

Ekşi Sözlük de yine şikayetlerin dile getirildiği bir alan oldu.

Polonya menşeli bir yatırım olan Jatomi Fitness’ın İstanbul’da büyük alışveriş merkezlerinde salonları bulunuyor ve 40 bine yakın üyesi olduğu belirtiliyor.

Konuyla ilgili olarak gündeme getirilen haberlerde şirketin çalışanlarına durumu e-posta yoluyla bildirdiği ve şubelerini kapatmalarını istediği ifade ediliyor.

Av. Çağlar Kaçar, tanıdığı onlarca kişinin mağdur olduğunu belirterek “Biz de hukuki girişimleri başlatacağız. Burada esas sorun şu, bu şirketin burada kayıtlı bir malvarlığı var mı yok mu… Şirket doğrudan iflasını istemiş. Mahkeme iflas kararı vermesi durumunda şirket tasfiyeye girecek. Var olan varlıklar satılacak borçlar ödenecek. Alacaklılar listesi oluşacak. İlk sırada rehinli alacaklar ödencek. Daha sonra sırası ile, çalışanların, kamunun ve üyelerin paraları ödenecek. Ancak, şirketin burada bir varlığı var mı bunu mahkemeye sundukları bilançoda göreceğiz. Eğer, şirketin burada ciddi bir varlığı yoksa ciddi bir mağduriyet ortaya çıkar. Bildiğimiz kadarı ile, dükkanları kiralık, içerideki spor aletleri ise rehinli olabilir. Bu durumda, şirketin burada cidi brir malvarlığı olmayabilir” dedi.

İnternet üzerinden en fazla dile getirilen konulardan biri de üyelerin paralarını nasıl geri alacakları oldu.

Konuya yönelik şu ana kadar şirketten resmi herhangi bir açıklama yapılmasa da konuyla ilgili haberlerde şirketin çalışanlarına şu mesajı gönderdiği ifade ediliyor:

“Polonya, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Romanya, Endonezya ve Malezya’da 60’ın üzerinde spor kulubü bulunan “Jatomi Fitnes & Spa” organizasyonunun bir parçası olarak 16.05.2011 tarihinde Türkiye’de faaliyet göstermeye başlayan şirketimiz gösterilen tüm çabalara rağmen hedeflenen başarıya ulaşamamıştır. Alınan önlemler ve gerçekleştirilen tasarruflar ile maliyet artışının önüne geçilmek istenmiş ise de maliyetlerin artarak devam etmesi Türkiye’deki yapılanmayı diğer şirketlerimiz içerisinde zarar eden ülke pozisyonuna sokmuştur. Sonuç olarak zararın katlanarak büyümesini önlemek amacıyla Türkiye’deki faaliyetlerimize son verilmesi ve şirketin içindeki iflas durumunun yetkili mahkemeye bildirilmesi kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu doğrultuda şirketimiz faaliyetlerinin yarın itibarıyla sonlandırılacağı ve kulüplerin kapatılacağı hususlarını bilgilerinize sunarız. Yasal haklarınız bakımından hukuki süreci yakından takip etmenizi ve iflas idaresine bu kapsamda gereken başvuruda bulunmanızı rica ederiz. ”

Haberler