Kaleci ve Antrenörü

Kaleci ve Antrenörü

NationalTurk yorumcusu Cahit Göveren’in bu haftaki ‘Kaleci ve Antrenörü’ başlıklı yazısı;

Cahit Göveren

NationalTurk yorumcusu Cahit Göveren’in bu haftaki ‘Kaleci ve Antrenörü’ başlıklı yazısı;

İtalya hariç, tüm Dünya’da ve ülkemizde az bulunan ya da yetiştirilmesine özen gösterilmeyen, ama bir futbol takımının başarıya ulaşmasında ön koşul olan kaleci ve O’nun tecrübe kazanıp, modern ve çağdaş metotlarla aşama yapmasında büyük pay sahibi olan kaleci antrenörü konusunu derinlemesine işlemek istiyorum.

Kaleci Antrenörü; sahanın bir köşesinde iki ya da üç kaleciye bir şeyler yaptıran bir adam mıdır? Adı sanı bilinmeyen insanları, çok fazla da ilgilendirmeyen “Kaleci Hocası” denen kişi midir? Başarısı gibi başarısızlığı da tepki görmeyen bir futbol adamı mıdır? Yoksa üçüncü sınıf bir çalıştırıcı mıdır?

Komplekslerini aşmış, paylaşımcı ruha sahip az sayıda Teknik Direktör’ün (Yerli ya da yabancı) olduğu biliniyor.. Onları bir kenara koyduğumuzda, diğerlerinin yanında kaleci antrenörlerinin vasıfları önemsizdir. Bu ünvan, Futbol Federasyonu’nun zorunlu kılmasıyla gereksinim haline geldi. Ama, teknik heyet içindeki statüsü hala daha netleşmedi. Böyle bir durumda bir kaleci antrenörünün futbola renk, takımına güç katması nasıl beklenebilir? Türkiye’de 10 yıllık geçmişe sahip kaleci antrenörlüğünün şu andaki konumunun suçlusu ya da sorumlusu kimdir? Futbol Federasyonu mu? Kulüp yöneticileri mi? Teknik Direktörler mi? Yoksa diğer futbol adamları mı? Tabii ki hiçbiri değil. Yaptığı işin öneminin farkına varamayan kaleci antrenörleridir.

Kafa yapısı, teknik, oyun taktiği ve topla oynayabilme özellikleri diğer oyunculardan ayrıcalıklı olan kişi kalecidir. Dolayısıyla, onların çalışmaları da elbette farklıdır. Kalecileri yeterli bilgi birikimi ve becerisi olanlar antrene edebilir. O halde, kaleci antrenörleri daima kendilerini geliştirme ve kalecilerin performansını daha yukarılara taşıma gayretinde olmalıdır. Onların başarısından pay sahibi olmayı istedikleri gibi başarısızlıklarında da sorumlu olabilme yürekliliğini göstermelidir. İşte bu değer yargıları tüm profesyonel kulüplerimiz tarafından benimsendiği zaman, ülkemizde elit kalecilerin yetişeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Cahit Göveren – Klasman E Gözlemci

Haberler