Kamer Genç: Emine Erdoğan hangi sıfatla konuşuyor! Taner Yıldız: Sarhoş!

Kamer Genç: Emine Erdoğan hangi sıfatla konuşuyor! Taner Yıldız: Sarhoş!

Japonya’nın Milli Gün Resepsiyonunda Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın konuşma yapmasına sinirlenen Kamer Genç, Erdoğan’ın temsil yetkisinin olmadığını söyledi. Bakan Taner Yıldız ise Kamer Genç’in sarhoş olduğunu iddia etti.

Kamer Genç Emine Erdoğan

Japonya’nın Milli Gün Resepsiyonunda Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın konuşma yapmasına sinirlenen Kamer Genç, Erdoğan’ın temsil yetkisinin olmadığını söyledi. Bakan Taner Yıldız ise Kamer Genç’in sarhoş olduğunu iddia etti.

Japonya’nın Milli Gün Resepsiyonuna CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç’in başlattığı tartışma damga vurdu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın konuşmasına tepki gösteren Kamer Genç’e Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tepki gösterdi.

Japonya Milli Gün Resepsiyonu Ankara’daki Büyükelçilik Rezidansında Büyükelçi Yutaka Yokoi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Emine Erdoğan’ın konuşma yaptığı sırada CHP’li Kamer Genç “Sen burada ne sıfatla konuşuyorsun” diye seslendi. Kamer Genç’e müdahale eden Bakan Taner Yıldız, “Terbiyesizleşme. Çık dışarı. Terbiyesiz herif” diye bağırdı. Emine Erdoğan ise o dakikalarda konuşmasına devam etti. Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu da uzaklaştırılan Genç’i sakinleştirmeye çalıştı.

Taner Yıldız

Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Taner Yıldız “Emine Hanımın duyup duymaması önemli değil. Ben duydum ve tepki verdim” dedi. Emine Erdoğan da konuşmasının ardından olaya ilişkin bilgilendirilirken, Genç’in tutumuna ilişkin “Kendini rezil etmiş” demekle yetindi.

Ak Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcıs Mevlüt Çavuşoğlu, “Bedava içkilerin etkisiyle sözlü saldırıda bulundu. Bu kadar aşağılık bir harekette olabileceğini düşünmedim” derken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin “Genç, dengesizce ve seviyesizce sözleriyle yine kendisine yakışanı yapmış” diye konuştu.

Emine Erdoğan Kamer Genç

Taner Yıldız, TV 24’e yaptığı açıklamada ise şunları söyledi;

”Sayın Başbakanımızın eşi hanımefendi, Büyükelçi’den sonra konuşma yapıyor, ben de protokol kısmında bulunuyorum. Ve bu arada adamın bir tanesi bağırıyor. İlk anda anlamıyorum. Sayın Başbakanımızın eşine ‘Hangi sıfatla konuşuyorsunuz’ diyor. Bu aile içerisinde, Meclis’in içerisindeki her türlü dengesizliğini ve her türlü işlerini biliyoruz kendisinin. Ama orada yabancı misyon şeflerinin, büyükelçilerin bulunduğu bir ortamda içkili bir vaziyette böyle bir ifade kullanması bizim bir nevi Türkiye’nin içerisindeki aile içi konunun dışarı taşması demektir. Kamer Genç’in ne kadar dengesiz ve Meclis’in ne kadar yüz karası olduğunu bilmeyen yoktur. Ama ben asıl suçu burada CHP’ye buluyorum. Eğer buraya yalnızca içki içmek adına geliyorsa bir insan bu CHP’nin problemidir. Temsil makamında olan birisinin bunu bu şekilde yapması doğru değildir. Kurumsal olarak bunu çok yanlış buluyorum. Ben onu ittirdim. Açıkçası çünkü salondan çıkmasını istedim. Ve onun da düzgün laftan anlamadığını bildiğim için burada bunu yapmaması gerektiğini söyledim.”

Kamer Genç: Bir kadeh içtim sarhoş değildim

Kamer Genç ise Milliyet gazetesine şu açıklamaları yaptı:

“Resepsiyonda devleti temsil etmesi gereken bakandı. Bakan’ın olduğu yerde Emine Erdoğan’ın devleti temsil etme niteliği yok. Tabii Başbakan karısını Başbakanlığa yetiştirmek istiyorsa o ayrı… Orada ‘Siz hangi sıfatla devleti temsil ediyorsunuz’ dedim. Korumalar ve Taner Yıldız üzerime yürüdü. Mevlüt Çavuşoğlu, ‘bizden kaynaklanmadı’ dedi. Kimseye hakaret etmedim.

Resepsiyonda herkesin aldığı gibi içki aldım. Bazıları ‘içki içmiyoruz’ diyor. Ben sarhoş değildim. Beni kamuoyuna küçük düşürmek için söylüyorlar. Bir kadeh viski aldım, bunu inkar edecek değilim. Hakaret ediyorlar dava açıyoruz, hâkimler de reddediyorlar. Buradan cesaret alıyorlar. Çavuşoğlu bana karşı mülayimdi, ‘Kamer Bey kusura bakma, elçilik istedi’ demişti. Bana karşı sert bir hareketi olmamıştı.

Ben devletin itibarını koruyorum. Dünyanın her tarafında bir devleti temsil niteliği bulunan kişiler bellidir. Yıldız’ı görünce gerekli lafı söyleyeceğim kendisine. Yabancı elçilik olduğu için orada olayın büyümesini istemedim. Özür dilenecek bir şey yok ki Emine Erdoğan’a hakaretim olmadı. Anormal bir davranış yok.”

Haberler