Kendinize uygun meslek nasıl bulunur?

Kendinize uygun meslek nasıl bulunur?

Ailenizin istekleri, öğretmenlerinizin söyledikleri, yeni yüzyılın meslekleri, para kazanma garantisi, iş bulma garantisi… Uyku dışında kalan zamanın yarısından fazlasını geçireceğin mesleği bulurken dikkatli olmalısınız.

Meslek seçimi hayatınızın dönüm noktalarından biri olabilir. Meslek seçim dönemi oldukça zorlu geçerken çevrenizdekiler size baskı yapacağı için sizi daha da zora sokmaktadırlar. “Onu okuma iş bulamazsın”, “O iş sana göre değil” gibi söylemler seçiminizi bir hayli zorlaştıracaktır.

Bakıldığı zaman kalan hayatının ortalama 40 yılında, uyuma dışında kalan vaktinin yarısından fazlasını geçireceğin meslek seçimi yapılırken oldukça dikkatli olmalı.

Sevdiğin işi yap!

Öncelikle kazanacağınız para fikrini bir köşeye atıp zevk alarak yapacağınız mesleği seçmelisiniz. Sakıp Sabancı’nın kitabının adında geçtiği gibi “Para, Başarının Mükafatıdır.!”.

Başarılı olduğunuz bir meslekte para kazanmama durumunuz var mı, yükselmeme durumunuz var mı? Yok. Başarılı olmanın tek faktörü sevdiğiniz işi yapmak mı, hayır. Eğer başarılı olmak istiyorsanız inanmalısınız, severek yapmalısınız, çalışmalısınız.

Kendini tanımalısınız.

Eğer ilgi duyduğunuz bir meslek yoksa ve meslek arıyorsanız ilk önce kendinizi tanımalısınız. Kendinize kişilik testleri yaparak veya uzmanlara başvurarak neye ilginizin olduğunu, kişiliğinizi öğrenebilirsiniz.

  • Hayalinizdeki mesleği düşünün.
  • Hobilerinizi düşünün.
  • Keyif aldığınız şeyleri veya okuldayken keyif aldığınız dersleri düşünün.
  • Okul ve reel hayatınızda başarılı olduğunuz alanları düşünün.

Araştırma yapmalısın.

Kendini tanıdıktan sonra karşına birden fazla sana uygun meslek çıkabilir. Bu meslekleri birbirinden ayırt etmek için meslekler hakkında araştırma yapabilir, o mesleğe sahip insalara sorular sormalısın. Her mesleğin bilinmeyen zorlukları muhakkak vardır. O zorlukların senin hayatını nasıl etkileyeceği hakkında bilgi sahibi olmalısın.

Mesleğe uygun üniversite seçimi

Artık size uygun mesleği biliyor olmalısınız. Ancak bu meslekten karşı olan ilgin, kötü eğitim veren üniversitelere giderek azalabilir. Mesleğine en uygun eğitim veren üniversiteye giderek kendini o alanda en iyi şekilde geliştirmelisin. Eğer imkanın varsa yurt dışı eğitim almak hem iş bulma kolaylığı sağlar hem de daha iyi eğitim almanı sağlar.

Haberler