Kerber ve Mental Hazırlık

Kerber ve Mental Hazırlık

Ersin AfacanSportif alanda zihinsel performans antrenörlüğü yapan NationalTurk yorumcusu Ersin Afacan’ın “Kerber ve Mental Hazırlık” başlıklı yazısı;

Geçtiğimiz hafta, sezonun son Grand Slam tenis turnuvası olan ABD Açık’ın tek kadınlar finalinde Çek Karolina Pliskova’yı 2-1 mağlup eden Alman Angelique Kerber, şampiyonluğa ulaştı.

Kerber, verdiği demeçlerde zihinsel oyununu (mental game) geliştirdiğini ve bu durumun onun bu yıl gösterdiği performansa katkı yaptığını açıkladı. Maçlarda sıkıntı yaşadığı zamanlarda “Kendime, tamam olumlu kal. Kendi oyununa inanmaya devam et” gibi cümlelerle mental dayanıklılığını gösterdiğine vurgu yapan Kerber, olumsuz duyguların üstesinden gelme ve engellerle başa çıkabilmede başarılı olabildi. Bu özelliği, Kerber’in başarısının önemli bir parçasıdır.

kerberber-jpg

Kerber, mental antrenman hakkında son örnek olarak karşımıza çıkarken bizim tenisçilerimizin hemen hemen hepsi, mental antrenman yapmadığı için konsantrasyon, zihinsel hazırlık, özgüven, baskıya karşı koyma gibi konularda zayıflıklara sahip. Bu durum, tenisçilerimizin dengeli oyun sergilemelerine engel olmaktadır. Halbuki mental anlamda en önemli konulardan birisi, tenisçilerin maç esnasındaki tutumlarıdır. Çünkü teniste mental dayanıklılık önemli bir faktör olduğu için tenis oynarken yapılacak “mental (zihinsel) oyun” hataları maçın gidişatını önemli şekilde etkilemektedir. Bundan dolayı Federer, Roddick, Sharapova, Kerber ve Safina gibi elit tenisçiler mental dayanıklılıkları sayesinde maç kazanıyor. Zaten tenis sporunda dünya çapında sporcumuzun olmama sebeplerinden biri de tenisçilerimizin mental destek almamaları ve mental açıdan yeterince güçlü olmamalarıdır.
Teniste zihinsel oyunu geliştirmek, performans gelişiminin en hızlı yoludur. Mental destek alarak zihinsel oyunu geliştirmenin bazı faydaları:
1. Maçla ilgili taktiklere bağlılığı geliştirir
2. Aşırı saldırgan ve öfkeli oynamayı engeller
3. Maç boyunca odaklanmayı korur
4. Maç öncesi kaygı ve start telaşının üstesinden gelmeyi sağlar
5. Antrenmanlarda öğrenilenleri maçta uygulama becerisini geliştirir
6. Oyundan düşmek, basit hatalar ve hatalı şutlardan etkilenmek gibi olumsuz durumların üstesinden gelme becerisini geliştirir
7. Becerilerden şüphe etmek ve maçta özgüveninin düşmesini önler
8. Turnuvalarda maçlar oynandıkça temponun yükselmesini sağlar
9. Aileler ve başka kişilerden kaynaklanan seyredilme korkusunu yenmeyi sağlar
Yukarıdaki maddeleri arttırmak mümkündür. Dolayısıyla bir tenis oyuncusu fiziksel performansını geliştirmek için yaptığı antrenmanların yanında zihinsel performansını geliştirmek için de mental destek almalıdır.

Ersin Afacan / NationalTurk
www.instagram.com/mental_destek
twitter.com/mentaldestek

Haberler