Kıbrıs’ta çözüm için 2016 umudu

Kıbrıs’ta çözüm için 2016 umudu

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs konusunda 2016’nın, sonuca varılacak bir yıl olarak görüldüğünü söyledi.

Mustafa Akıncı

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs konusunda 2016’nın, sonuca varılacak bir yıl olarak görüldüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Diyalog ve İşbirliği Toplantıları çerçevesinde, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde muhtarlarla bir araya geldi.

Kıbrıs sorununun çözümüne bölgenin, Türkiye ve Yunanistan’ın da ihtiyacı bulunduğuna işaret eden Akıncı, çözümle birlikte Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkilerin daha iyiye gideceğini, Türkiye-AB ilişkilerinin de daha iyi olacağını, Rum tarafına da Türkiye ile ilişkileri sayesinde yeni bir pazara açılma şansı doğacağını kaydetti.

Akıncı, Doğu Akdeniz’de doğal gaz yataklarının keşfedildiğini anımsatarak, İsrail doğal gazının Kıbrıs doğal gazı ile birleşerek ada üzerinden Türkiye’ye, oradan da Avrupa’ya ulaştırılmasının en akılcı, mantıklı, kestirme ve ucuz yol olduğunu, bunun gerçekleşmesinin şartlarının da oluşmaya başladığını vurguladı.

– “İki kesimli, iki toplumlu federatif çözüm”

Kıbrıs konusunda 2016’nın, tüm danya tarafından sonuca varılacak bir yıl olarak görüldüğünü dile getiren Akıncı, Kıbrıs konusunda önemli bir kavşağa gelindiğini söyledi.

Akıncı, “Kıbrıs Türk halkı ve gençliğinin mutlaka uluslararası hukukun içinde yer alacağı bir çözüme ihtiyacı var. Bu da iki kesimli, iki toplumlu federatif bir çözümdür” diye konuştu.

Kıbrıs’ta çözümsüzlüğün gerginlik oluşturacağına dikkati çeken Akıncı, Rum tarafının Kıbrıs’taki doğal gazı çıkararak sadece kendilerininmiş gibi davranmaya devam etmesinin hem adaletsizlik hem de bölgede gerginlik yaratacağının altını çizdi.

Akıncı, “iki tarafın da neyin olup neyin olmayacağını gördüğünü, neyin olabileceği üzerinde uzlaşmanın zamanının geldiğini” bildirdi.

“Rum tarafının AB’ye girmesiyle başının göğe ermeyeceği” ifadesini kullanan Akıncı, Rumların AB içinde yer almasına rağmen “ev ödevini yapmadığı için” ekonomisinin çöktüğünü gördüğünü kaydetti.

Haberler