Kolej mezunları soluğu yurt dışındaki üniversitelerde alıyor

Kolej mezunları soluğu yurt dışındaki üniversitelerde alıyor

Türkiye’nin içinde bulunduğu belirsiz ve güvensiz ortam nedeniyle giderek daha çok sayıda genç, yurtdışında eğitim almak istiyor.

Türkiye’nin içinde bulunduğu belirsiz ve güvensiz ortam nedeniyle giderek daha çok sayıda genç, yurtdışında eğitim almak istiyor.

Mezunlarının önemli bir bölümünü her yıl yurt dışına gönderen Robert Koleji’nde bu yıl rekor kırıldı. Robert Koleji’nin 196 12. sınıf öğrencisinden 115’i yurt dışında eğitim görmek için başvuru yaptı. Diğer ünlü liselerde de durum farklı değil. Saint Michel Lisesi’nde yurtdışı eğitim için başvuruda geçen yıla göre yüzde 15 artış yaşanırken yurt dışındaki üniversitelere başvuru yapan mezunların oranı yüzde 50’ye yaklaştı. Notre Dame De Sion Lisesi’nde ise mezun öğrencilerin yüzde 70’i yurtdışındaki okullara başvurdu.

Yurtdışına giden öğrenci sayılarındaki en büyük artış lise düzeyinde. Bu konudaki verilere göre, Türkiye’den Amerika’ya öğrenci vizesi ile lise eğitimi almak için giden öğrenci sayısının 2009’dan 2015’e kadar her yıl ikiye katlanarak arttığı görülüyor.

Dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim için tıklayın

ASBA Eğitim Danışmanlık kurucusu Aslıhan Özenç, artışın nedenleri hakkında yaptığı açıklamada “En büyük sebebi Türkiye’nin şu an içinde bulunduğu belirsiz ve güvensiz ortam. Aileler çocuklarının derslerine yoğunlaşabilecekleri huzurlu ve güvenli bir ortamda güzel bir öğrencilik hayatı geçirerek eğitim almalarını tercih ediyorlar. Mezuniyet sonrası iş bulma imkânları, daha kaliteli eğitim, artan döviz kurlarına rağmen öğrencilerin yurtdışını tercih etmelerinin önemli sebepleri. Birçok veli Türkiye’de iyi bir eğitim hayali kurdukları çocukları için anaokulundan beri harcadıkları rakamın üstüne bir de TEOG ve LYS sınav hazırlık maliyetlerini de eklemektense iyi bir eğitim için garantili çözüm olarak yurtdışı eğitimi tercih ediyorlar” diye konuştu.

Haberler