Korsan teslim oldu

Korsan teslim oldu

Mısır Havayolları’na ait yolcu uçağı kaçıran korsan teslim oldu. Olay kimse yara almadan atlatıldı.

Mısır Havayolları’na ait yolcu uçağı kaçıran korsan teslim oldu. Olay kimse yara almadan atlatıldı.

Mısır Havayolları’na ait bir uçak, İskenderiye’den Kahire’ye gitmek üzere havalandıktan kısa süre sonra kaçırılarak Güney Kıbrıs’taki Larnaka Havalimanı’na indirildi. Adının Ibrahim Samaha olduğu belirlenen korsan, uçağı üzerinde “bombalı yelek” bulunduğunu söyleyerek kaçırdı.

Mısır Havayolları’nın yaptığı açıklamaya göre hava korsanı, müzakereler sonucunda, mürettebat ve dört yabancı yolcu dışında herkesin serbest bırakılmasını kabul etti. Larnaka Havalimanı’ndan bir görevli, serbest kalanların uçaktan ayrıldıklarını söyledi.

Rum basını uçağı kaçıran kişinin Mısır ordusuna mensup eski bir subay olduğunu yazdı.

Hava korsanı, serbest kalıp uçaktan inenlerden bir kişiye Kıbrıslı eski karısına iletilmek üzere, dört sayfalık bir mektup vererek görevlilere iletilmesini sağladı. Hava korsanı yazdığı mektupta kendisinin Mısır’da Sisi’ye muhalif olduğunu belirterek, Mısır’daki ‘bazı kadın mahkumların’ serbest bırakılmasını talep etti.

Adı açıklanmayan bir Mısır hükümet sözcüsü ise, korsanın İstanbul’a gitmek istediğini ileri sürdü.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, korsanla ilgili olarak, “Terörist değil, gerizekalı. Teröristler de manyak oluyor ama bu kadar aptal olmuyorlar. Bu adam öyle” açıklamasını yaptı.

Mısır ve Kıbrıs medyasının haberlerinde yolcular arasında 10 ABD ve 8 de Birleşik Krallık vatandaşı bulunduğu belirtiliyor. Mısır Havayolları’nın web sitesinden yaptığı açıklamaya göre, kaçırıldığı sırada uçakta mürettebat ile birlikte toplam 81 kişi bulunuyordu.

Haberler