Kosova’dan şaşırtan Kudüs çıkışı!

Kosova’dan şaşırtan Kudüs çıkışı!

Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taci, İsrail’in Kosova’yı bağımsız bir devlet olarak tanıması durumunda Kudüs’e büyükelçilik açabileceklerini söyledi.

Kosova Cumhuriyeti, 2008 yılında tek taraflı olarak Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan etmişti.

İsrail’de yayınlanan Jerusalem Post’un haberine göre Taci, söz konusu cümleyi Real Story adlı programda sarf etti. Kosova lideri ayrıca, “Kosova Cumhuriyeti’nin ABD ile bağları mükemmel. Cumhurbaşkanı Donald Trump ile görüştüm ve onun yaklaşımı önceki cumhurbaşkanıyla aynı. ABD, Kosova’nın geleceğini yüzde 100 destekliyor” dedi.

ABD başta olmak üzere birçok devlet 2008’deki bağımsızlık ilanından itibaren Kosova’yı tanıdığını açıklamıştı. Ancak Rusya ve Çin’in muhalefeti nedeniyle, Kosova’nın Birleşmiş Milletler üyesi olması engelleniyor. İsrail, İspanya, Fas ve Ukrayna Kosova’yı tanımayan ülkeler arasında yer alıyor.

Trump 6 Aralık 2017’de Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımış, 14 Mayıs 2018’de Amerikan büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımıştı. Büyükelçiliğin açılışı sonrası Gazze sınırında protestolar düzenlenmiş, protestolarda en az 62 Filistinli yaşamını yitirken, 3 bin 188 Filistinli de İsrail askerlerinin açtığı ateş ve gaz kapsülleriyle yaralanmıştı.

Türkiye kınamıştı
Ankara’dan yapılan çıklamada ise şöyle denmişti: “ABD’nin Tel Aviv’de bulunan büyükelçiliğini uluslararası hukuku ve ilgili tüm BM kararlarını ihlal ederek Kudüs’e taşımasını şiddetle kınıyoruz. Bu tasarrufu hukuki açıdan yok hükmünde saydığımızı yineliyoruz. Filistin halkının meşru haklarını yok sayan bu adımın bölgesel barış, güvenlik ve istikrara hizmet etmeyeceğini vurguluyoruz.”

Guatemala ve Paraguay da Kudüs’ü başkent olarak tanıyan ülkeler arasında yer alıyor.

Haberler