Küba’da hayat yeniden şekilleniyor

Küba’da hayat yeniden şekilleniyor

ABD baskısıyla yarım asır boyunca Birleşmiş Milletler ablukası altında kalan Küba’da hayat yeniden şekilleniyor.

ABD baskısıyla yarım asır boyunca Birleşmiş Milletler ablukası altında kalan Küba’da hayat yeniden şekilleniyor.

Washington ile Havana arasındaki normalleşme süreci, Başkan Barack Obama ve Raul Castro’nun Güney Afrika’da Nelson Mandela için düzenlenen sembolik törende el sıkışmasıyla başladı.

İki lider, 17 Aralık 2014’te eş zamanlı olarak ilişkilerin normalleşeceğini açıklayarak sürecin resmiyetine vurgu yaptı.

Sekiz ay aradan sonra Amerikan bayrağı, uzlaşmanın sembolü olarak Havana’daki ABD büyükelçiliğinde dalgalandırıldı. Böylece Obama, görevinin sonlanmasına kısa bir süre kala ülkenin dış politikasında stratejik bir adım atmış oldu.

Barack Obama ve Raul Castro bu kez Eylül 2015’te New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda el sıkışarak, ikili ilişkilerin yakınlaştığının bir kez daha altını çizdi.

İki ülke, normalleşme sürecinde attıkları hızlı adımlarla kararlı olduklarını gösterirken halk bu yeni durumun kısa sürede meyvelerini vereceğine inandı.

ABD bu süreçten ekonomik açıdan faydalanma isteğini gizlemedi. Posta hizmetleri ve ticari uçuşlar yeniden başladı. Bazı Amerikan otelcilik şirketleri ve kruvaziyerler Küba’da yeniden faaliyet göstermeye başladı.

Obama Küba’da

Küba 90 yıl aradan sonra ilk kez bir ABD başkanını ağırladı. Obama 20 Mart 2016’da Küba’ya giderek yeni bir dönemin başladığını ve görevi sona ermeden önce normalleşme sürecinin daha da hızlanması gerektiğini belirten bir konuşma yaptı.

1962’den beri Küba’ya uygulanan yaptırımların bir işe yaramadığını kabul eden Obama Kübalılardan ‘mükemmel değil ama ortadaki en iyi sistem’ diye nitelediği demokrasiyi seçmelerini istedi.

Normalleşme sürecinin ardından turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Küba, bu akınla başa çıkabilmek için otel inşaatlarını artırdı, Havana Havaalanı’nı genişletme çalışmalarına başladı.

Küba’yı geçen yıl 3,5 milyon turist ziyaret etmişti (Euronews).

Haberler