Kurucusu uyuşturucudan sabıkalı, işlevi “IŞİD şubesi”, ismi Uyuşturucuyla Mücadele Derneği!

Kurucusu uyuşturucudan sabıkalı, işlevi “IŞİD şubesi”, ismi Uyuşturucuyla Mücadele Derneği!

İstanbul Fatih’te “Şehremini Gençlik ve Uyuşturucuyla Mücadele Derneği” adı altında faaliyet gösteren iş yerine düzenlenen baskında çok sayıda tabanca ve tüfek ele geçirildi. Derneğin bölgede “IŞİD şubesi” diye bilindiği ortaya çıktı.

Sözcü’nün haberine göre operasyonu İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne (İEM) bağlı Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri gerçekleştirdi. Alınan bir istihbaratı değerlendiren Organize Şube dedektifleri, Fatih İlçesi’ndeki “Şehremini Gençlik ve Uyuşturucuyla Mücadele Derneği”ni izlemeye aldı. Uzun süreli teknik ve fiziki takip sonucu, kurulma aşamasındaki dernek binasında silah satışı ve Suriye’de kan döken terör örgütü IŞİD’in propagandasının yapıldığı belirlendi. Eldeki deliller doğrutusunda takibi sonuçlandıran Organize Polisi, başta Fatih’deki dernek binası olmak üzere Bahçelievler ve Güngören’deki 4 adrese “eş zamanlı baskın” düzenledi.

Baskınlarda sözde derneğin kurucusu Mehmet İ. ve E.B., M.Y., T.D., Ahmet Y. ve Y.E. gözaltına alındı. Dernek binasında arama yapan dedektifler, 2 odanın duvarları arasında zula buldu. Özel kapaklı bölmeyi açan görevliler, 16 adet tabanca, 18 şarjör, 110 adet fişek, 7 adet pompalı tüfek ele geçirdi. Adreslerdeki çok sayıda örgütsel dökümanlara ve elektronik belleklere el konuldu.

Vatan Caddesi’ndeki Organize Şube’de sorguya alınan şüphelilerden dernek kurucu üyesi Mehmet İ.’nin ‘Uyuşturucu’, ‘Hırsızlık’ ve ‘Polise Mukavemet’ suçlarından kaydı bulunduğu belirlendi. Sosyal medyada “Ebu Zer” ve “Ebu Katade” kod isimleriyle hesap açan Mehmet İ. ile Ahmet Y.’nin terör örgütü IŞİD’e yönelik paylaşımlar yaptığı belirlendi. IŞİD üzerinden hedef kitleye ulaşan şüphelilerin yine sosyal medya hesapları üzerinden silah sattığı ifade edildi. Soruşturma sürüyor.

Haberler