LYS sonuçları açıklandı mı?

LYS sonuçları açıklandı mı?

“LYS Sonuçları açıklandı mı?” sorusuna cevap olarak, sonuçların ileri bir tarihte açıklanacağı hakkında yapılan iddialara cevap veren ÖSYM, iddiaları yalanlayarak herhangi bir gecikme olmayacağını söyledi.

ÖSYM 2016 LYS sonuçları bugün açıklanacak

“LYS Sonuçları açıklandı mı?” sorusuna cevap olarak, sonuçların ileri bir tarihte açıklanacağı hakkında yapılan iddialara cevap veren ÖSYM, iddiaları yalanlayarak herhangi bir gecikme olmayacağını söyledi.

Üniversiteye girme sınavının 2. basamağı olan LYS sonuçları‘nı büyük bir heyecan ile bekleniyor. YGS sınavını başarılı bir şekilde geçen üniversite adayları LYS gibi oldukça zor bir sınavı atlattılar. ÖSYS Yüksek öğretim programları ve kontenjanları kılavuzunun yayınlanmasının ardından şimdi gözler LYS sonuçlarında.

LYS Sonuçlarında hangi bilgiler verilecek?

  • LYS sınavında yaptığınız doğru ve yanlış cevap sayısı.
  • YGS puanınız ve başarı sıralamanız.
  • LYS puanınız ve başarı sıranız.
  • Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP).
  • Yerleştirme puanları ve başarı sıranız.

LYS Tercihleri ne zaman başlayacak?

Lys sonuçlarının açıklanmasından sonra 26 Temmuz ve 2 Ağustos tarihleri arasında üniversite adayları tercih yapabilecekler. Toplam olarak 4 tercih hakkı olan üniversite adaylarının tercih bildirim işlemi tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerde değişiklik yapılması mümkün hale gelecek.

Kimler üniversite tercihi yapabilir?

  • YGS’de 150 puan veya daha çok puan alıp sınavsız geçiş hakkı olmayanlar.
  • YGS’de 150 puan veya daha çok puan yapan ve aynı zamanda sınavsız geçiş hakkına sahip olanlar.
  • Sınavsız geçiş hakkı bulunanlar

LYS saat kaçta açıklanacak

18 Temmuz yani bugün açıklanacağı kesin olan, LYS saat kaçta açıklanacak ile ilgili herhangi bir bilgi maalesef verilmedi. Tahmini olarak şu saatlerde açıklanması beklenen LYS sınavın da 180 altı puan alanlara üniversite tercihi yapma hakkı tanınmayacak.

LYS sonuçları nasıl öğrenilecek

Büyük bir heyecan ile beklenen LYS sınavının sonuçları, ÖSYM tarafından sonuç belgesi sınava katılanların adresine yollanamayacağı için sonuçlar ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden açıklanacak. https://sonuc.osym.gov.tr adresi üzerinden açıklanacak olan LYS sonuçları internet adresinden, T.C Kimlik Numaraları ve şifreleri ile veya sms ve mobil uygulamalar üzerinden öğrenebilecekler. YGS sonuçları ise tekrardan, LYS sınavının sonuçlarından sonra “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” kısmından duyurulacaktır.

LYS’e girmek için taşındılar.

Suriye’den gelen katyuşa roketatar mermileri yüzünden ÖYSM tarafından yapılan açıklama sonucu LYS sınavına girecek öğrenciler Kilis’ten minibüsler eşliğinde Gaziantep’e taşınmışlardı.

Ek puan istenildi

Yaklaşık olarak 5 bin öğrencinin LYS sınavı için minibüslerle Gaziantep’e taşındı. Taşıma işlemi sırasında veliler öğrencileri bırakmadılar. Son derece endişeli olan veliler, çocukları için endişelilerdi. Gelen roketatar yüzünden üniversite adaylarının psikolojilerinin bozulduğunu, eğitimlerinin aksadığı nedeniyle Kilis öğrencilerine LYS’den ek puan istenildi.

Üniversite tercihleri yaparken dikkatli olunmalı

Üniversite tercihleri insan hayatı direk olarak etkilemektedir. Uzmanlar tarafından sürekli olarak “Sevdiğin işi yap” denmesine rağmen üniversite tercihi yaparken aile ve çevre baskısı aldıkları için genel olarak sevmedikleri bölüme gittiği için başarısız oluyorlar.

Üniversite tercihleri yaparken nelere dikkat edilmeli? adlı haberimizi okuyarak üniversite tercih için uzman tavsiyelerini öğrenebilirsiniz.

Haberler