Mesut Özil ve Boateng’e ırkçı saldırı!

Mesut Özil ve Boateng’e ırkçı saldırı!

Almanya’da tabanının büyük çoğunluğunu İslam ve göçmen karşıtı Pegida’nın oluşturduğu AfD partisinin Eş Başkanları Frauke Petry ve Alexander Gauland, Alman milli takımında Türk asıllı yıldız Mesut Özil ve Gana asıllı Jerome Boateng’i istemiyor.

Almanya’da tabanının büyük çoğunluğunu İslam ve göçmen karşıtı Pegida’nın oluşturduğu AfD partisinin Eş Başkanları Frauke Petry ve Alexander Gauland, Alman milli takımında Türk asıllı yıldız Mesut Özil ve Gana asıllı Jerome Boateng’i istemiyor.

Die Welt am Sonntag gazetesine konuşan Frauke Petry, Özil’in geçen ay umreye gitmesini eleştirirken, “Kendi siyasi görüşünü teşvik etmeye çalışıyor” dedi.

Petry, Özil’in maçlarda Alman milli marşını söylememekle itham edip AfD (Almanya için Alternatif) partisinin Eş Başkanı Frauke, “Birçok çocuk ve gencin kendisini özdeşleştirdiği Mesut Özil’in milli marşı okumamaması utanç verici” dedi.

Almanya’ya giden Türk göçmenlerin üçüncü kuşağına mensup Özil, 2009’dan beri Alman Milli Takımının formasını giyiyor. Arsenalli yıldızdan henüz Frauke’ye bir yanıt gelmedi. Ancak, Der Spiegel, Alman Milli Takımı’nda oyuncuların hep bir ağızdan milli marşı okumak gibi bir geleneğe sahip olmadığını belirtip, futbolcuların kendi inançlarına göre marş sırasında sessiz kalmasının alışılmadık bir durum olmadığına dikkat çekti.

AfD’nin diğer Eş Başkanı Alexander Gauland’ın hedefinde ise Gana asıllı yıldız futbolcu Jerome Boateng vardı. Gauland, “İnsanlar onu iyi bir futbolcu olarka görüyor ama onun komşusu olmak istemiyor” ifadelerini kullandı.

Gauland gelen tepkiler üzerine çark etmeye çalışıp, “Ben sadece diğer insanların görüşünü aktardım” dedi.

Alman Hükümeti Sözcüsü Steffen Seibert ise Gauland’ın Boateng ile ilgili ifadelerini “Fena ve üzücü” olarak nitelendirdi.

‘Jerome, yanımıza taşın’

Milli takımın Slovakya’yla hazırlık maçı öncesi Augsburg Stadyumu’na bazı taraftarlar “Jerome bizim yanımıza taşın” pankartları astı.

Takımın kaptanı olarak sahaya çıkan Tunus asıllı ortasaha oyuncusu Sami Khedira ise aşırı sağcı liderin sözlerine “Şok edici” tepkisini verirken, defansta Boateng’le görev yapan Howedes ise “Eğer Almanya ile şampiyonluklar kazanmak istiyorsanız onun gibi komşulara ihtiyacınız var” tweetini attı.

Desteği 10 puan düştü

Alman milli futbolculara karşı siyasi bir kampanya başlatan partinin oyları da yüzde 12’den yüzde 2’ye düştü.

Alman Milli Takımı’nın kadrosunda Boateng’in yanı sıra Türk kökenli oyuncular Emre Can ve Mesut Özil, Arnavut kökenli oyuncu Shkodran Mustafi, Fas kökenli futbolcu Karim Bellarabi, Tunus kökenli futbolcu Sami Khedira, Polonya kökenli Lukas Podolski ile babası İspanyol olan Mario Gomez, annesi Sierra Leone’den gelen Antonio Rüdiger ve babası Senegalli olan Leroy Sane ile çok sayıda göçmen kökenli futbolcu yer alıyor.

Haberler